Бутикова изложба „История в цветове. 350 години българско килимарство“ ще представи изработени преди стотици години килими. Изложбата е в галерията на Българския културен институт в Париж и ще включва редки екземпляри от различни региони и периоди на над тривековната ни традиция в килимарството. Експозицията може да бъде разгледана от 18 април до 14 юни, съобщават организаторите.
За първи път ще бъдат изложени и 35 непоказвани зад граница автентични килими от Чипровци, Котел и Пирот (българска територия до 1878 г.). Колекцията е частна, собственост на организаторите. По думите им, експозицията се организира точно 124 години след първото и единствено до момента представяне на български килими във Франция, когато от април до ноември 1900 г, изделия от Чипровци и Котел са част от българския павилион на Всемирното изложение в Париж в началото на новия 20-ти век. Тогава фабриката от Котел „Балабанов“ получава сребърен медал от изложението. От 1900 година досега, това българско изкуство не е било представяно във Франция.
Проектът предвижда да има и книжно издание, в което да се съберат над 150 непубликувани до момента фотографии и изображения на български килими и орнаменти от тях, както и основни факти около историята, районите на производство в миналото и тяхната специфика. То е рядък шанс да бъдат разгледани на едно място запазени автентични образци от XVIII, XIX и XX век, документиращи майсторството на изработката, използваните качествени багрила и фантастични композиции на българските килими.
„Всички експонирани в изложбата артефакти, както и публикуваните образци в книжното издание, са собственост на Якоб ван Бейлен – приятел на България и притежател на най-богатата частна колекция от над 900 автентични старинни български килими от различни региони на страната. Холандец по произход, от 2010 г. Якоб живее във Велико Търново и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство, където ценните оригинали, намерени в годините от него, да продължат да бъдат съхранявани и запазени за идните поколения“, разказват от екипа.
Инициативата за проекта е на Якоб ван Бейлен и на Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж, продуцент и организатор на проекта, който цели да популяризира една от най-интересните български живи традиции в чужбина.
Традицията на Чипровското килимарство е част от световното нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от 2014 г. Проектът предвижда и представяне на част от изложбата в сградата на организацията в Париж през юни и лекция, акцентираща опазването на традицията на килимарството в съвремието ни.