Тази година мотото на биеналето по съвременна международна художествена изложба във Венеция е “Чужденци навсякъде”. Страната ни също ще вземе участие. 60-то издание на форума ще се проведе от 20 април до 24 ноември 2024 г.
“Тази година протича под мотото "Чужденци навсякъде". То е поставено от главния куратор на събитието тази година, който казва, че всички сме чужденци. Чужденец сме не само, когато напускаме страната, но и всеки сам за себе си. Чужденци има и сред нас. Това е и мотото и подзаглавието на българския проект "Съседите". В него се включват интервюта с хора, репресирани от политическия режим през 1945-1989 г. и те са останали чужди на системата", заяви комисарят на българското участие във Венецианското биенале Надежда Джакова в студиото на "България сутрин".
Форумът се провежда през две години и е място, на което се срещат специалистите от изкуството, а тази година се очаква да има над един милион посетители, посочи гостът. "Това е най-големият форум за съвременно изкуство и най-старият. Този форум е не просто място за представяне на изкуство, но и платформа, в която се срещат специалистите в областта на изкуството. Публиката е огромна. Ние показваме това, което правим и даваме ясна заявка за това, което се случва на българската сцена. Вече се говори за българското участие във форума", допълни Джакова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Джакова сподели, че заявките зча участие тази година са сериозни, а процедурата по кандидатстване не е лека. "Прави се конкурс, който се организира от Министерството на културата. Процедурата за кандидатстване е доста тежка, но после и самото участие не е леко, още при кандидатстването участващите са запознати в процедурата. Тази година имаше много сериозни заявки като участващи и проекти", коментира комисарят на българското участие.
За Джакова посетителите на изложбата ни могат да опознаят нас и нашата история и да разберат повече за това, което сме преживели през режима. "Нашите артисти се вписват в рамката с останалите участници и се отличават със своята локалност. Посетителят, когато влезе и се запознае с нашата история, тя е наша. Навлизайки в това, което сме преживели, в цялата обстановка, в разговорите, които се чуват, това са интервюираните хора, преживели режима, посетителят може да ни опознае", обясни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.