Светът на киното вече е обхванат от „Оскар”-треска. Номинациите за тазгодишните награди са факт и съвсем логично прогнозите за бъдещите победители заваляха.
Едно от най-авторитетните американски издания „Тайм” също не се забави. Ето и какво смятат от списанието по въпроса „Кои ще са най-щастливите кинаджии в нощта на 24-ти февруари?”.
За 4-та поредна година Американската академия на филмовите изкуства и науки номинира повече от традиционните 5 ленти в категорията „Най-добър филм”. Тази година претендентите са 9.
И списъкът е наистина разнообразен – нискобюджетна (под 2 млн. долара) продукция („Зверовете на дивия юг”), европейски филм („Любов”), мюзикъл („Клетниците”), „тарантиновски” уестърн („Джанго без окови”), романтична комедия („Наръчник на оптимиста”), исторически епос („Линкълн”), ленти за секретни операции на американски служби за сигурност („30 минути след полунощ”, „Арго”).
В същото време най-касовите филми през изминалата година като „Отмъстителите”, „Черният рицар: Възраждане”, „Игрите на глада” и „007: Координати Скайфол” останаха извън престижните класация и като за утеха получиха номинации в техническите категории.
Така към момента има 3 отчетливи фаворита „Линкълн”, „30 минути след полунощ” и „Арго”. Още преди номинациите „30 минути след полунощ”, проследяващ търсенето, намирането и елиминирането на Осама бин Ладен, беше сочен за много вероятен краен победител.
От „Тайм” обаче изтъкват интересна зависимост – от 1990-та година насам нито един филм не е определян за най-добър, ако режисьорът му също няма номинация.
А Катрин Бигалоу („30 минути след полунощ”) и Бен Афлек („Арго”) не получиха номинации за режисура. По метода на изключването това дава предимство на биографичния епос за президента, управлявал по време на Гражданската война в Съединените щати („Линкълн”).
Защото режисьорът на този филм е номиниран за Оскар. Всъщност Стивън Спилбърг изглежда като почти сигурен победител в тази категория.
Съперници като Анг Лий („Животът на Пи”) и Михаел Ханеке („Любов”) не са за подценяване, но Дейвид О`Ръсел („Наръчник на оптимиста”) тепърва навлиза в „дълбоките води”, а роденият през 1982-ра година Бен Цайтлин („Зверовете на дивия юг”) е просто свеж полъх.
При отсъствието на големите пушки Бигалоу, Афлек и Тарантино, за Спилбърг пътят към триумфа и хеттрика от „режисьорски” Оскар-и изглежда напълно открит.
Сходна е и ситуацията в категория „Най-добра мъжка роля”. Даниел Дей-Люис, превъплътил се в ролята на президента Ейбрахам Линкън, е толкова изявен фаворит, че от „Тайм” си позволяват следния коментар – останалите 4-ма номинирани просто получиха възможността да аплодират на живо категоричния победител.
Доста силни думи при положение, че сред избраните от Академията са имена като Дензъл Уошингтън („Полет”) и Хю Джакман („Клетниците”), но очевидно абонираният за впечатляващи роли Дей-Люис (подплатени с два „Оскар”-а) ще се окаже на върха само 5 години след като грабна златната статуетка за „Ще се лее кръв”.
Хоакин Финикс получи признание за възраждането на кариерата си след силен емоционален срив („Господарят”), Брадли Купър („Наръчник на оптимиста”) пък вече може да заеме място сред младата вълна големи звезди на Холивуд.
При дамите в главна роля конкуренцията изглежда малко по-оспорвана. Академията вече написа история в тази категория. Номинира най-младата и най-възрастната актриси, откакто съществуват „Оскар”-ите.
9-годишната Куивензане Уолис е едва на 6 години, когато започват снимките на „Зверовете на дивия юг”, в който тя е централен персонаж. Критиците са въодушевени от нейното представяне и логично предричат звезда кариера на малката американка.
От друга страна номинация получи 85-годишната Емануеле Рива за ролята и в „Любов” на Ханеке. Истинска жива легенда пробила в киното още през 1959-та година с „Хирошима, моя любов”. Сега тя има шанса да получи напълно заслужено признание и то в най-подходящия момент – в деня на церемонията Рива навършва 86 години.
И все пас за „Тайм” носител на „Оскар” на 24-ти февруари ще стане Джесика Частейн, която играе топ агентът на ЦРУ, посветил живота си на крайната цел – залавянето на терорист №1 Осама бин Ладен. 22-годишната Дженифър Лорънс също е силен кандидат, но в „Наръчник на оптимиста” тя определено има роля на „поддържащ играч” на Брадли Купър.
Що се отнася до Наоми Уотс и шансът й за награда за ролята на жена, разделена от семейството си след цунами в „Невъзможното” (по действителен случай), „Тайм” произнася категорична присъда – невъзможно!
За американското списание изглежда почти невъзможно и някой да изтръгне от ръцете на Ан Хатауей „Оскар”-а за поддържаща женска роля. Самото 4-минутно изпълнение на класическата песен „I Dreamed a Dream” в „Клетниците” би трябвало да е достатъчно за една от любимите актриси на Холивуд. Достатъчно, за да бъде предпочетена пред носителката на Оскар Хелън Хънт („Сесиите”).
За десерт остава категорията „Най-добра мъжка поддържаща роля”, където имената на номинираните говорят абсолютно достатъчно – Робърт Де Ниро („Наръчник на оптимиста”), Филип Сиймор Хофман („Господарят”), Кристоф Валц („Джанго без окови”), Алън Аркин („Арго”) и Томи Лий Джоунс („Линкълн”). Самият факт, че всички са носители на „Оскар”-и през годините говори абсолютно достатъчно. И победителят трудно може да се прогнозира.
Но в крайна сметка „Тайм” посочват своя фаворит, макар и с уговорката, че това е най-трудната прогноза – Томи Лий Джоунс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.