Не за първи път отношенията между изкуствен интелект и човек вдъхновяват киното. В „Тя“ режисьорът Спайк Джоунс („Да бъдеш Джон Малкович“) рисува убедително картина на близкото бъдеще, където гласови и други сензори са улеснили всекидневието на хората.
Подобно на историята на Андрю Никол „Симон“, и героят на Хоакин Финикс, както този на Ал Пачино, повече от добре общува с виртуалния си събеседник.
Героят на Финикс - Тиодор Туомбли, има любопитна професия. Помага на онези, които не могат с думи да изкажат чувствата си. Затова пък в реалния живот общуването му не върви така гладко – „бъг“, който отдавна е част от всекидневието на напредналите в технологичните комуникации.
Въпросите за виртуалното общуване чрез социални мрежи са на прицела на Джоунс, който откровено изследва дали един ден човек прави разлика в общуването си с машините и себеподобните си.
Тук се намесва и Скарлет Йохансон или по-точно нейният глас (именно това е Тя – изкуственият интелект), с когото общува героят на Финикс.
Филмът впечатлява с актьорска игра – най-вече на Хоакин и гласа на Скарлет, с любопитна идея за не толкова далечното ни бъдеще, което не е заселено от извънземни, а от собствените ни творения, за изкуството да общуваш пълноценно. И отново стигаме до въпроса – може ли творението да надмине автора си и ако да - прави ли го.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.