IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Балкански нрави в "Аферим"

Румънският филм на Раду Жуде вече в кината

Снимка: София Филм Фест

Снимка: София Филм Фест

Към търсене на автентичността в миналото се стреми и румънецът Раду Жуде в „Аферим”. Филмът ни връща към XIX век, времето на

Времето на Османската империя. Местен пристав е тръгнал със сина си да дири циганин, обвинен, че е имал интимни отношения със своята господарка. По пътя си двамата персонажи срещат хора с различен социален статус. От разговорите с тях режисьорът Раду Жуже оформя колоритен пейзаж от нравите, които са щъкали из Балканите по онова време.

Режисьорът не спестява нищо. Ще усетим и нюансите около това кой как се чувства сред останалите – възрастният, смятащ че е наясно с всичко или младият – можещ, но страдащ от неопитността си. Ще се почувстваме неловко в отношението на мъжете към жените и ще се  шокираме от случващото се с робите.

„Аферим” е носител на „Сребърна мечка” на Берлинале, а в него има участие и българският продуцент Росица Вълканова. У нас филмът получи почетен диплом от Балканското жури по време на София Филм Фест, а вече може да го видим и в киносалоните ни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата