Седем филма по действителни случаи за трафик на жени ще бъдат показани на фестивала "Отвъд очевидното" от днес до 26 ноември в Дома на киното. Фестивалът е организиран по повод на Международния ден срещу насилието над жени - 25 ноември.
Продукциите имат многобройни награди от международни фестивали. Повечето заглавия са участвали в "София филм фест", организатор на фестивала, заедно с фондация "Асоциация Анимус".
За първи път ще бъде показан на български екран "Трафик на хора" (Канада - САЩ, 2005) на Крисчън Дъгуей с Мира Сорвино и Доналд Съдърланд.
Българските заглавия в програмата са "Открадната Светлина" (2004) на Майкъл Кори Дейвис и "Лейди Зи" (2005) на Георги Дюлгеров.
В програмата са още вълнуващите "Лиля завинаги" (Швеция - Дания, 2002) на Лукас Мудисон, "Обетована земя" (Израел - Франция, 2004) на Амос Гитай, "Мария, изпълнена с благодат" (САЩ - Колумбия, 2004) на Джошуа Марстън, "Последен изход" (Великобритания, 2000) на Павел Павликовски, британски режисьор от полски произход.
По време на прожекциите ще се разпространяват информационни материали с номера на "горещия телефон" на фондация "Асоциация Анимус" за жени, преживели насилие - 02/981 76 86. Телефонът работи денонощно и е най-достъпният начин да се получи информация, подкрепа и помощ в случай на нужда.
През първата половина на тази година към фондацията са се обърнали 108 души, жертви на трафик, повечето от които са се свързали по телефона. Около 30 жени, завърнали се в България, са били настанени в кризисния център на "Асоциация Анимус" - квартира, чийто адрес се пази в тайна. Там жените остават, докато решат какво ще правят в бъдеще, и с помощта на социален психолог се опитват да се възстановят емоционално.
У нас има закон за противодействие на трафика на хора. Скорошна поправка по него обаче намали значително наказанието за трафикантите. Това, естествено е силно демотивиращо за свидетелите на потърпевшите по делата.
Затова на фестивала са поканени всички депутати, които са гласували за поправката. Организаторите се надяват, че след като се запознаят с проблема, те ще осъзнаят важността му и неадекватността на промените.
Те са амбицирани да докоснат сърцата и мислите на много хора, които иначе пренебрегват рисковете от трафика като нещо, което засяга само другите. Затова и представянето на проблема ще се състои по такъв запомнящ се и нетрадиционен начин.
Изкуството, и особено киното, е един от най-влиятелните и красноречиви подходи за популяризиране на социални инициативи. Идеята е фестивалът да привлече хора от различни възрасти, с различни интереси и професии, млади хора и техните родители.
Фестивалът е организиран с подкрепата на Британския съвет в София, Американския департамент по правосъдие, посолството на Швеция, Френския културен институт, "БъРъ филм", "Ню филмс", "Ван Крис", "Прооптики" и Face to Face Bulgaria.
"Асоциация Анимус" е неправителствена организация, която работи вече повече от 10 години в подкрепа на жени, юноши и деца, преживели насилие. Тя е сред първите организации, които заговориха открито за трафика на хора и се ангажира да защити правата на пострадалите.
"Асоциация Анимус" развива достъпни психотерапевтични и социални услуги, които предоставят професионална и компетентна помощ за възстановяване на жертвите на трафик. Организацията е съучредител на Международната асоциация "Ла Страда" за предотвратяване на трафика на жени в Централна и Източна Европа. В нея са включени общо девет държави от региона. През 2004 г. "Ла Страда" получи наградата Free your mind на MTV.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.