Мрачният уестърн "Силата на кучето" спечели двете най-престижни награди БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, съобщи Асошиейтед прес.
Лентата на Джейн Кемпиън получи отличието за най-добър филм и за най-добър режисьор. “Силата на кучето” имаше осем номинации за британския еквивалент на наградите "Оскар".
Научнофантастичният епос "Дюн" на режисьор Дени Вилньов взе пет приза БАФТА, като имаше единадесет номинации. Продукцията беше отличена в техническите категориите: за визуални ефекти, звук, дизайн на продукция, Грег Фрейзър беше отличен за операторско майсторство, а Ханс Цимер за оригинална музика. "Дюн" взе най-много награди на церемонията, състояла се в “Роял Албърт хол” в Лондон.
Тазгодишната церемония се завърна с традиционния си блясък и червения килим, след като миналата година протече във виртуален формат заради пандемията от COVID-19. Водеща беше австралийската актриса Ребъл Уилсън.
Черно-белият разказ "Белфаст" за детството на актьора и режисьор Кенет Брана в Северна Ирландия получи награда БАФТА за най-добър британски филм. Той имаше шест номинации.
В категорията за най-добра актриса отличието на Британската академия за кино и телевизия спечели Джоана Сканлън за ролята си във филма "След любовта" (“After Love”). Уил Смит пък грабна приза за най-добър актьор за участието си в "Методът Уилямс”.
Наградата БАФТА за най-добра актриса в поддържаща роля спечели Ариана ДеБоуз за ролята си на Анита в "Уестсайдска история". Отличието за най-добър актьор в поддържаща роля пък взе Трой Коцур за "CODA: Дете на глухи родители". Той е първият нечуващ актьор, получил британското киноотличие БАФТА. "Дали сте си помисляли за глух Джеймс Бонд?”, попита Коцур от сцената в “Роял Албърт хол”
Актрисата Лашана Линч, която участва в 25-ия филм за приключенията на Джеймс Бонд “Смъртта може да почака”, получи приза "Изгряваща звезда" - единственото отличие на Британската академия за кино и телевизия, чийто носител се определя от публиката.
Продукцията за агент 007 спечели награда БАФТА за монтаж.
Отличието за оригинален сценарий отиде при Пол Томас Андерсън за "Лакрицова пица", а за адаптиран - при Сиан Хедър за "CODA: Дете на глухи родители".
Японският режисьор Рюсуке Хамагучи спечели приз БАФТА за най-добър неанглоезичен филм с "Карай колата ми".
Наградата за най-добра анимация получи “Енканто”. За най-добър документален филм с БАФТА беше отличен "Лято на душата" (“Summer of Soul”).
В категорията костюми отличието взе продукцията "Круела”, а за грим и прически - “Очите на Тами Фей”.
Британската академия за кино и телевизия реши тази година да не се връчва награда за цялостен принос, след като миналогодишният отличен Ноел Кларк беше обвинен от много жени в сексуален тормоз след връчването на приза.
Церемонията в Лондон премина под сянката на войната в Украйна. Председателят на Британската академия за кино и телевизия Кришненду Маджумдар откри шоуто с послание за подкрепа към Украйна. “Ние сме солидарни с онези, които смело се борят за своята страна и споделяме надеждата им мирът да се върне“, каза той.
Британският актьор Бенедикт Къмбърбач беше закачил на ревера си значка с цветовете на украинското знаме. Той каза, че трябва да има противопоставяне на "мегаломанския" руски президент Владимир Путин. "Това е много страшно и тъжно време“, каза той, минавайки по червения килим. Йонас Похер Расмусен, режисьор на номинирания за най-добър анимационния филм „Бягство“, заяви, че е „сюрреалистично“ да бъдеш на наградна церемония, когато „светът гори“. Според него изображенията на милионите хора, прогонени от домовете си в Украйна, подчертават посланието, че „тези истории трябва да бъдат разказани“.
След откриващата реч на Маджумдар, на сцената излезе 85-годишната дива Шърли Баси, която заедно с оркестър на живо изпълни „Diamonds Are Forever“ в чест на 60-ата годишнина от филмите за приключенията на агент 007.
“Бонд става на 60, а приятелките му - на 25“, пошегува се водещата на шоуто Ребъл Уилсън.
Наградите БАФТА на Британската академия за кино и телевизия се връчват две седмици преди "Оскар"-ите. Те са смятани за важен индикатор за вероятен успех при определянето на носителите на най-престижните отличия в света на киното, предава БТА.
Преди началото на церемонията група демонстранти се събраха в близост до “Роял Албърт хол”, за да протестират срещу нови британски проекти за изкопаеми горива, съобщи сайтът "Скрийн дейли". Четирима протестиращи стигнаха почти до червения килим, където силно скандираха, повтаряйки „Просто спрете петрола“ – името на протестната организация. Друга група от 10 - 15 души пък се опитваха да пречат на пристигащите автомобили с гостите на церемонията.
“Това не е протест, насочен срещу БАФТА като институция; това не е протест срещу филмовата индустрия. Това е зов за помощ”, заяви пред “Скрийн дейли” един от демонстрантите, представил се като Буш. “Апелираме към присъстващите знаменитости, които са много богати, много влиятелни, ... да предприемат действия срещу климатичната криза. Защото наистина сме в извънредна климатична ситуация."
На церемонията по връчването на наградите в Лондон бе и българската актриса Мария Бакалова, която също изрази своята подкрепа за народа на Украйна.
"Аз съм от България и родният ми град е само на няколкостотин километра от Украйна. И понеже сме заедно в тази специална вечер, бих искала да признаем смелостта на украинския народ. Надявам се посланието ми да стигне до хората в Украйна - виждаме ви, подкрепяме ви, сърцата ни бият за вас", заяви Бакалова, цитирана от БНР.
През 2021 г. актрисата получи наградата БАФТА в раздела "Изборът на критиците" за най-добра поддържаща роля.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.