След прекрасния „Пътуване“, Късо съединение в Дома на киното продължава.
И през август, в рамките на 3 седмици, вечерните прожекции в четвъртък отново ще предизвикат вниманието на зрителите с нестандартните подходи на вече утвърдени режисьори.
Програмата започва с филм-колаж от късометражни разкази на едни от най-големите кино-творци на нашето време.
Той ще бъде излъчен на 7 август, от 21 часа, а на 14 август ще можем да видим и продължението му - „Челото“.
„Тромпетът“ (Ten Minutes Older: The Trumpet) е сниман от Вим Вендерс („Криле на желанието“), Джим Джармуш (Dead Man, „Кафе и цигари“), Спайк Лий („Вътрешен човек“), Вернер Херцог ("Непобедимият"), Аки Каурисмаки („Светлини в здрача“), Чън Кайгъ („Killing Me Softly“) и Виктор Ерис („El Sur“).
Режисьорите са от страните Испания, Великобритания, Германия, Финландия, Китай и Холандия
Всяка от седемте новели представя своята история с продължителност 10 минути, като връзката между тях е музикална тема, в изпълнение на тромпет.
Вижте трейлъра на филма, а след това - и какво представлява всяка от седемте новели:
Във „Всички кучета отиват в Рая“ на Аки Каурисмаки един мъж започва нов живот с жената, която обича.
Аки Каурисмаки отново събира актьорите от „Мъжът без минало”, за да представи една мелодрама, с характерния хладен скандинавски нюанс.
Документалната новела на Вернер Херцог „Десет хиляди години по-късно“ засяга проблема за настъпването на цивилизацията в девствените райони на Земята, като в резултат на това унищожава бита и културата на малките народи.
В „Нощни снимки“ Джим Джармуш ни пренася на снимачната площадка, където красива актриса се подготвя за нощни снимки.
„18 километра до Трона“ пък е завръщането на Вим Вендерс към road movie периода – с прах от автомобилни гуми, безкрайни пътища, обсебваща музика и мистична ретро атмосфера..
В „Ограбени надежди“ Спайк Лий отново остро заявява гражданската си позиция, като темата снаправо плаче за такава - вълненията около президентските избори в САЩ са място на задкулисните интриги и заговори...
Далеч от реалността е героят на Чън Кайгъ в „Алеята със скритите цветя“, в който объркан китаец допуска в своя въображаем свят група разгневени хамали, които стават част от него...
След това филмът е продължен от „Линията на живота“ на Виктор Ерис - портрет на едно спокойно испанско селце през 40-те.
Докато децата се забавляват, селяните косят, а старците играят карти, едно бебе започва да кърви...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.