Неговата съдба се е определила изцяло от щастливия заек Осуалд.
Първо Уолт Дисни мислел да го замени с кон, куче, котка, жаба и крава.
После се сетил за мишката - домашен любимец, която имал като дете в семейната ферма.
"Искахме нещо приятно и затова измислихме малко мишле, тъжно като Чаплин. Хората се смеят на Мики Маус, защото прилича толкова много на човек. Това е тайната на популярността му" - казва великият аниматор и режисьор.
И е така...
Преди 80 години анимационният герой се ражда доста грозничък, с големи черни уши и ходещ на два крака. Доста по-късно мишката, наречена Мики Маус, ще придобие повече човешки маниери.
На 18 ноември Мики стана на 80 години. Навърши тази сериозна възраст като най-известния киноперсонаж в света, но без да се разболее от алцхаймер, подагра или някоя друга старческа болест. Просто защото не остарява и продължава да радва най-малките зрители. Този факт не изненадва, защото зад неговия образ стоят около три милиарда долара.
Всъщност първата поява на Мики е през есента на 1928 г., а в основата на неговото рождение е обичаен производствен конфликт. В студиото на Уолт Дисни се работи над популярния анимационен сериал за щастливия заек Осуалд, правата над който принадлежат на Чарлз Минсу от компанията Universal.
В края на 1927-а, след молба на Дисни да се увеличи бюджетът, един господин купува по-голяма част от персонала на неговата студия и милостиво обявява готовност за по-нататъшно сътрудничество с бъдещия гуру, но само ако той се съгласи на сериозно финансово съкращение.
Дисни решава да приключи договора си по работата над Осуалд и да създаде нов персонаж.
Скоро е била готова нова студия, състояща се от трима души, единият от който е Уолт Дисни и още двама негови верни другари. Работата закипява.
Образът на животното, което преосмисли света, е измайсторено от тези тримцата за няколко месеца. То говори и танцува, весело гуляе и какво ли още не.
Съществува трогателна легенда, гласяща, че първоначалният образ на Мики Маус е изригнал от детските спомени на израсналия във ферма Дисни.
В началото мишката е изглеждала съвършено различна - Дисни нарича героя си с кошмарното име Мортимър Маус, но тук, както обичайно се случва в подобни дела, се намесила жена. Точно съпругата на Дисни – Лилиан, дава идеята за Мики.
Първата поява на героя на екрана не минава с особен интерес от страна на публиката и остава незабележима за критиката. Така 15 май не става официалният рожден ден на Мики Маус.
Затова са необходими още няколко месеца упорита работа, за която е създаден филмът “Параходът Уили”. Той е анимационна пародия на филма с участието на Бъстър Кийтън, излязъл на екран на 18 ноември 1928 г. и станал отправна точка на биографията на ушатия мишок.
Още едно заслужено качество – това е първият звуков рисуван филм. В него Мики прислужва на борда на параход, командван от злия капитан Пийт. Той го накарва да бели картофи в кухнята, когато музикалните изпълнения на мишлето му идват до гуша.
В ранните си филми Мики си играе с вимето на крава в "Параходът "Уили" или похотливо преследва Мини Маус в Plane Crazy, като я принуждава да скочи от самолет, за да избегне целувката му.
След оплаквания на фенове режисьорът променя фриволното поведение на Мики Маус и той става идеален символ на зараждащата се империя на семейни развлекателни филми. Героят се променя и физически...
Ето и спомен от ранния Мики Маус и една от първите му срещи с Мини през 1928 г.