Във време, което върна суровата действителност с войната срещу тероризма и срива в икономиката, Холивуд се превърна повече от всякога във фабрика за мечти, като заложи на бягството от действителността, прибягвайки до фантастиката, предаде Асошиейтед прес.
Макар и големите фентъзи поредици като "Властелинът на пръстените" и "Хари Потър" да бяха започнати в края на миналото десетилетие, филмите се появиха по екраните само месеци след терористичните атаки на 11 септември 2001 г., пише БТА.
Бягството от действителността, което те предложиха, продължаваше само няколко часа, но беше изкушаващо човек да отскочи до Средната земя или Хогуортс и да забрави за малко за бъркотиите в нашия свят.
Фентъзи, научна фантастика и супергерои съществуват от първите години на киното със сагите "Батман", "Супермен" и "Флаш Гордън" и класики като "Магьосникът от Оз".
Бягството от действителността през Голямата депресия и Втората световна война обаче беше предимно под формата на леки комедии или лъскави музикални романси.
Приключващото десетилетие утвърди момчето фен като главния зрител в Холивуд с последните филми от поредицата "Междузвездни войни" на Джордж Лукас, с филмите по комикси – за Батман, Спайдърмен и X-men, филмите за играчки като "Трансформърс" и връщането към популярни марки като "Индиана Джоунс" и "Стар трек" .
Момичетата също получиха своите филми с любовната история "Здрач" и продължението "Новолуние", които превърнаха вампирите в красавци.
Компютърната анимация достигна нови върхове с хитове като "Шрек" , "Търсенето на Немо", "В небето", "УОЛ.И", "Рататуй".
Създателите на екшъни преоткриха визуалните ефекти и създадоха ослепителни дигитални светове в много филми, като се започне от финала на "Властелинът на пръстените" и се стигне до "Аватар" на Джеймс Камерън.
Преоткрити бяха и някои актьори. Джони Деп например от перфектния чудак на екрана се превърна в една от най-доходоносните звезди със серията "Карибски пирати".
Робърт Дауни-младши от парий и наркоман стана изненадващ супергерой в блокбастъра "Железният човек", получи номинация за "Оскар" за "Тропическа буря" и приключва десетилетието като най-великия детектив в света в "Шерлок Холмс".
С номинацията за "Оскар" за "Кечистът" колегата на Дауни-младши от "Железният човек 2" Мики Рурк също започна втора кариера, след като пропиля многообещаващия си дебют с проявите си на лошо момче, които го направиха на практика безработен в Холивуд.
Все още "в чистилището" обаче са Мел Гибсън и Том Круз – големи звезди, които тръгнаха по кривия път с лошо или странно поведение. Мел Гибсън не само направи от разпъването на Христос зрелище в "Страсти Христови", но и отблъсна фенове и колеги с антисемитска тирада, когато го арестуваха, защото шофира пиян.
Том Круз пък потресе почитателите си, когато демонстрира любовта си към Кейти Холмс, скачайки върху канапето в предаването на Опра Уинфри.
След това предизвика възмущение с изказвания срещу психиатрите и проповеди за сциентологията. След развода си с Том Круз Никол Кидман излезе от сянката му с филма "Другите", с мюзикъла "Мулен Руж" и донеслия й награда "Оскар" "Часовете".
През това десетилетие човешкото многообразие най-накрая беше признато и от наградите "Оскар", които дотогава бяха запазени предимно за белите.
Шестима чернокожи актьори, сред които Дензъл Уошингтън, Холи Бери и Джейми Фокс, получиха най-желаните в Холивуд награди. Испанците също постигнаха успех с "Оскар" за Пенелопе Крус, Хавиер Бардем и Бенисио дел Торо.
Анг Лий направи наградите "Оскар" достъпни и за азиатците, като спечели приза за най-добър режисьор за "Планината Броукбек" и получи номинация за най-добър филм за "Тигър и дракон".
"Планината Броукбек" спечели наградата "Оскар" за най-добър филм и предизвика една от най-големите тревоги в Холивуд. Темата за хомосексуалността отбеляза още една победа тази година, когато Шон Пен получи втория си "Оскар" за най-добър актьор с ролята си в "Милк".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.