За втора поредна година фестивалът „Цветята на Корана“ ще гостува и в Пловдив.
Най-добрите филми от Близкия изток и Северна Африка ще се прожектират от 5 до 11 февруари в кино Лъки Синема.
В рамките на една седмица ще бъдат показани шедьоври на режисьорите: Селим Евджи, Джафар Панахи, Набил Аюш, Маджид Маджиди и др. Програмата ще бъде открита с филма „Две черти” на режисьора Селим Евджи.
Два са основните акценти в програмата на фестивала – новото иранско кино и киното на страните от Северна Африка.
Програмата „На фокус: Иранско кино” включва носителя на „Сребърна мечка” от фестивала в Берлин „Вън от играта” на режисьора Джафар Панахи.
Историята за група млади момичета, които искат да присъстват на футболен мач, но не могат, защото това е забранено от закона, е фаворит на фестивалите в Торонто, Любляна и Ротердам.
Носителят на “Златна пика” от фестивала във Валядолид „Зима” на режисьора Рафи Питс ще има своята премиера в рамките на фестивала.
Трогателен разказ за мъж, напуснал съпругата си и дъщеря си, за да търси работа в странство, след което следите му се губят.
Продукцията е номинирана за „Златна мечка” на „Берлинале” и е носител на наградата на журито от фестивала в „Палм Спрингс”.
В програмата е включен документалният филм на иранския историк проф. Фарзин Резаеян „Иран – седемте лица на една цивилизация”, пресъздаващ важни събития от седемхилядолетната историята на Иран. Филмът „Плачещата върба” e на най-награждавания ирански режисьор Маджид Маджиди.
В другата програма „На фокус: киното на Северна Африка” ще бъдат показани филми от Алжир, Тунис, Мароко и Сенегал.
Сред заглавията са дебютът на алжиреца Надир Мокнеш „Харемът на мадам Осман” с участието на Кармен Маура, Буюна и Надя Каси.
Кармен Маура е в ролята на мадам Осман, красива арабка на средна възраст, която следи модните тенденции, облича скъпи тоалети и привидно е щастлива, но вътре в себе си таи болка. Не може да прости загубата на съпруга си, който я е напуснал заради „някаква французойка”.
Носителят на „Сребърна мечка” „Мадам Бруе” ще покаже на зрителите как една сенегалска жена решава да живее, без да спазва религиозните канони и без да се съобразява с мнението на околните.
Най-награждаваният марокански филм „Господарят на улицата” също е включен в секцията със северноафриканско кино.
Четири хлапета ще представят различното лице на Казабланка. Тунизийският режисьор Абдел Кешиш ще бъде представен с филма „Игра на любовта и случая”, в който младеж от африкански произход, живеещ в Париж, се влюбва в актриса от едноименната пиесата на Мариво.
Филмът е носител на 4 награди „Сезар”, включително за най-добър филм и най-добър режисьор.
Друго заглавие в програмата е алжирският „Самиа”, представящ живота на младо момиче от алжирски произход, което се разкъсва между своето мюсюлманско семейство и приятелите си в Марсилия.
По време на фестивала за първи път на голям екран в България ще бъдат показани филми от Сирия.
„Капки от тавана”, любовна история под напукания таван на обикновен дом в Дамаск, е най-гледаният филм в страната за последните 5 години.
Турското кино ще бъде представено с три заглавия. На откриването зрителите ще могат да видят интимната история на влюбена двойка "Две черти", включен в официалната селекция на редица кинофоруми, включително и на фестинала във Венеция.
Един от най-уважаваните турски режисьори – Дервиш Заим, ще бъде представен с филма „Слоновете и тревата”, носител на 4 награди от фестивала „Златен портокал” в Анталия.
Публиката ще може да гледа биографичния филм за Джеляледин Руми „Мевляна: Да преминеш в духовното”. Фестивалният фаворит „Сестра ми и ружите” ще бъде представен последната вечер на 11 февруари.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.