IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Един за всички. Всички срещу "Аватар"

Бивши съпрузи в битка за Оскар за режисура

Един за всички. Всички срещу "Аватар"

За 82-ри път Американската академия за  кинематографично изкуство и наука ще каже тежката си дума кои са силните на деня в света на киното. Това, че Оскар-ите са най-престижните награди е ясно за всички. И за това всички ги искат.

Искат ги толкова силно, че са готови дори да рискуват забрана за присъствие на церемонията по раздаването им. Така направи един от продуцентите на сочения за фаворит „Войната е опиат” с цели девет номиниции, колкото има само (очаквано) „Аватар”.

Никола Картие решил да изпрати писма по електронната поща на членове на журито (наброяващо общо 5777 души), в което призовава продуцираната от него творба да бъде предпочетена пред „филма за 500 милиона долара”. Е, това му струва забрана да присъства в „Кодак тиътър” в Лос Анджелис, където по традиция се раздават Оскар-ите. Освен това малко или много създаде настроения срещу „Войната е опиат”, който всъщност беше сочен за почти сигурен победител в категорията „Най-добър филм”.

Но цената на статуетката е твърде висока и средства не се подбират. Всъщност „Наградата на Академията”, изработена от британиева сплав,  покрита с мед, никел, сребро и тънък пласт 24-каратово злато, струва 18 хиляди долара. Но този, който я получава се изстрелва в орбитата на милионите, дори милиардите. Нали така, г-н Картие?

Така или иначе гласуването вече приключи, бюлетините бяха върнати и преброени в одиторско-консултантската фирма „Прайс Уотърхаус Купърс”(която се грижи за това вече 76 години). Имената на победителите бяха отпечатани на картони и запечатани в пликове до самата церемония. Само двама души в целия свят (сътрудници на „Прайс Уотърхаус Купърс”) знаят какво пише на тези картони до момента на отварянето, който е съвсем близо.

Големият въпрос тази година е колко плика ще се отворят в полза на „човека-аватар” Джеймс Камерън. Без да се впускаме в дълбок анализ на качествато на продукта му, няма съмнение, че „Аватар” е събитие в света на киното и крачката, за да стане революция, е именно признанието на най-критичната критика.

Фантастичната сага успя да превземе Златните глобуси, където и лентата, и Джеймс Камерън бяха отличени. Глобуси-те са считани за предвестник на Оскар-ите, но тук трябва да уточним, че първите се раздават от чуждестранните журналисти, базирани в Холивуд, а вторите от самата Американска академия за кинематографично изкуство и наука.

И докато „Аватар” показва символа на американския патриотизъм и героизъм – армията, в светлината на злия агресор, който е смазан, то „Войната е опиат” е драма за трагичната съдба на американските сапьори, даващи живота си за свободата на Ирак. Разбира се, сравнение на такова ниско ниво е извън художествената стойност на тези ленти, но политиката си е политика. Навсякъде.

„Аватар” разби на пух и прах всички рекорди по приходи (2,5 милиарда долара), а „Войната е опиат” е далеч, далеч, далеч назад. Но дали парите са всичко? Всъщност касоразбивачът сред тазгодишните номинации е само един. Добре, два.

Вторият е анимацията „Нагоре” със 730 милиона долара приходи. В призовата десетка попадат ленти като „Високо в небето”, „Прешъс”, „Зона 9”, „Сляпата страна” и дори „Гадни копилита”,  които трудно могат да се определят като суперпечелевши. Но които определено са много силни и много добри. Все пак са номинирани за Оскар.

Силно интригуваща е и режисьорската битка. Все пак Джеймс Камерън и Катрин Бигълоу са бивши съпрузи. Твърдят, че запазват добрите отношения след развода. Но Оскар-ът е само един. Така че място за сантименти няма. Тарантино („Гадни копилита”), Джейсън Райтман („Високо в небето”) и Лий Дениълс(„Прешъс”) допълват тази компания, но вероятността някой от тях да се добере до заветната статуетка е минимална.

При актьорите със сигурност вече имаме рекордьор. Със своята 16-а номиниция Мерил Стрийп подобрява собственото си постижение, оставяйки далеч назад Катрин Хепбърн и Джак Никълсън, които са с по 12. Именно Стрийп („Джули и Джулия”) е в предна позиция за атака на Оскар-а.

Същото може да се каже и за леко подценяваната Сандра Бълок, която след ролята в „Сляпата страна”, вероятно най-накрая ще си гарантира място в компанията на най- високоплатените жени в света на киното. Неизменната в последните години Хелън Мирън („Последната гара”) и две дебютантки-Кери Мълиган („Образование”) и Габурей Сидебей („Прешъс”), също имат своите шансове, но по-скоро ще се задоволят с благородната усмивка на губещия.

Триумвират от ветерани пък ще реши битката за мъжкия „Оскар”. Джеф Бриджес („Лудо сърце”), Джордж Клуни („Високо в небето”) и Морган Фриймън („Непобедим”) са гърди напред пред своите „зелени” колеги Колин Фърт („Самотен мъж”) и Джереми Ренър („Войната е опиат”). Нито един от първите трима не е печелил отличието, но само Бриджес винаги си е тръгвал с празни ръце (Фрийман и Клуни са печелили Оскар-и за поддържащи роли).

Може би този факт, а и изумителното му превъплъщение в образа на залязващия кънтри певец Бед Блейк, ще донесат статуетка за един от безспорно най-талантливите дълголетници в Холивуд.

Отговорите на всички въпроси, разбира се, ще разберем на церемонията след по-малко от 48 часа. За първи път с повече от един водещ (Стив Мартин и Алек Болдуин) от 23 години насам. Чарлийз Терон, Барбара Стрейзънд, Джон Траволта, Самюъл Джексън и много други звезди пък ще раздават наградите. Холивуд ще си направи шоуто. Да видим кой ще остане доволен и кой разочарован от него!

 

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата