Неповторимият роман „Дон Кихот де ла Манча” навърши 4 века през 2005 година. След четири столетия четене трябваше да получи подобаваща съвременна екранизация. Такъв беше планът на режисьора Тери Гилиъм, който подхвана проекта още в началото на века.
За съжаление обаче Дон Кихот на Гилиъм, колкото и амбициозен да е, така и не стигна до салоните, а както сочат последните новини, може би никога няма да стигне.
Режисьорът призна, че въпреки впечатляващия актьорски състав, който е събрал, финансирането на филма „Човекът, който уби Дон Кихот” е стопирано още преди месец и половина. Така по-малко от година след като Гилиъм получи добрата новина за подсигурен бюджет и започна работата по продукцията, всичко приключи. За пореден път.
Иначе авторът на ленти като „Бразилия“, „12 маймуни“, „Братя Грим“ и „Сделката на доктор Парнасъс“ беше осигурил Робърт Дювал и Юън Макгрегър за главните роли. Дювал щеше да е Дон Кихот, а Макгрегър – съвременен бизнесмен, пътуващ назад във времето за срещата с легендарния рицар мечтател.
В първоначалния си вариант филмът е с не по-малко звезден актьорски състав. Ролята, поверена впоследствие на Макгрегър, е трябвало да бъде изиграна от Джони Деп. Дон Кихот пък трябвало да е французинът Жан Рошефор – носител на редица престижни награди. Именно негова тежка контузия в гърба по време на снимки през 2000 година е първото препятствие пред „Човекът, който уби Дон Кихот”.
Години на съдебни спорове за компенсации със застрахователи и дори наводнение, което разрушава напълно снимачната площадка в Испания, водят до постоянното отлагане на филмирането на историята, написана от самия Гилиъм.
Сега дойде и кризата, но режисьорът, който представи по запомнящ се начин герой от друга невероятна книга – „Приключенията на барон Мюнхаузен”, не се предава пред наричаното в медиите „проклятие на Кихот”.
„Дон Кихот ми дава нещо, към което да се стремя. Винаги. Може би най-плашещото нещо всъщност ще е наистина да направя филма”, с чувство за хумор коментира бившата звезда от Монти Пайтън.
В интерес на истината историята на испанския идалго Алонсо Кехана, прекръстил се на дон Кихот, и неговия оръженосец Санчо Панса е екранизирана многократно през годините. Илюзорната и в същото време толкова истинска битка на двамата за изобличаване на злото и защита на бедните и нещастните от неправдите по света е вдъхновявала редица велики творци.
Като например Орсън Уелс, който през 1992 година прави своето киновиждане за борбите и неволите на Дон Кихот в името на доброто и любовта. Съветското кино също се вдъхновява от историята. През 1957 година „Дон Кихот” е екранизиран под режисурата на Григорий Козинцев.
Историята на самопровъзгласилия се рицар всъщност присъства на големия екран още в зората на киното в самото начало на XX век.
Най-скорошната поява на незабравимия боец романтик пък е в телевизионна адаптация отпреди 10 години. Американската продукция е пълна със звезди като Джон Литгоу – Дон Кихот (широкопопулярен у нас с ролята си в „На гости на третата планета”), Боб Хоскинс – Санчо Панса, Изабела Роселини и Ванеса Уилямс, която пък е Дулсинея.
Сега рицарят трябва да се пребори с може би най-трудните вятърни мелници – финансовите. Но след 400 години стаж може да се справи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.