На 24 октомври в зала 1 на НДК от 20,30 часа българската публика ще се срещне с най-големия военно-художествен колектив в Русия – Александровския ансамбъл на Червената армия.
България е част от настоящото суперуспешно европейско турне на ансамбъла по повод 65 години от края на Втората световна война, което вече премина пред напълно разпродадени зали в Чехия, Словакия, Полша, Унгария.
Хорът е носител на два ордена Червена звезда. Първото изпълнение на ансамбъла е през далечната 1928 година, а към днешна дата пълното му наименование е „Академичен ансамбъл за песни и танци на Руската армия на името на А. В. Александрова”.
Основател и първи музикален ръководител е професорът от Московската консерватория, народен артист на СССР, композитор и генерал-майор А. В. Александров, който ръководи ансамбъла 18 години.
През 1946 г. след смъртта му за 40 години начело застава синът му Борис Александров, с когото е свързана огромна част от развитието и историята на световноизвестната трупа.
Зрителите в София ще видят ансамбъла в пълния му блясък, състоящ се от 9 солисти, мъжки хор (64 хориста), оркестър (38 музиканта) и смесена танцувална група (35 човека).
Всички те са със специално музикално образование и страхотни артисти, мнозинството от които са удостоявани многократно с творчески звания.
В момента начело на колектива е полковник Л. И. Малев (от 2002), а художествен ръководител и главен диригент е народният артист на Руската федерация В. А. Коробко (от 2003).
Прочутият хор на Руската армия се ръководи от народния артист Ю. В. Ухов с хор-майстори: заслужилите артисти на Русия И. И. Тупиков и С. А. Соколов и е признат за един от най-добрите мъжки хорови състави в света.
Танцовата трупа се ръководи от заслужилата артистка на Русия Л. В. Куликова, която, наред с руските народни танци, създава и специални хореографии – червеноармейски, червенофлотски, възхваляващи славната и героична руска армия като "Матросская барыня", "Казачья кавалерийская пляска", "Праздничный марш", "Приглашение к танцу" и други.
Голяма част от световния успех на ансамбъла се дължи и на уникалния по своя състав оркестър, съчетаващ руски народни инструменти – струнна група от домри, балалайки и баяни с дървени и медни духови инструменти.
В репертоара на ансамбъла влизат над две хиляди произведения – военни хорови песни, народни песни, духова музика, солови и хорови изпълнения на оперното изкуство.
Трупата се радва на световно признание и има редица международни престижни награди, като първото „Гран При” отличие получава още през 1937 година в Париж.
За 80 години „Александровският ансамбъл на Червената Армия” концертира на сцените в над 460 градове в повече от 40 страни.
Мащабите са ясни. Мястото и времето – също.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.