Във връзка с преминаването на Шотландската опера на непълен работен ден повечето артисти си търсят алтернативни източници на доходи, пише The Herald. Проведена анкета показва, че 36 от 44 музиканти вече търсят друга работа, включително разглеждат възможностите да започнат като сервитьори, чистачи и продавачи.
Решението за преминаване на непълен работен ден е взето през септември 2010 и за него са гласували самите музиканти. Според плановете от април 2011 музикантите ще работят само 31 седмици в годината, а от 2012 този срок се намалява с още три седмици. Очаква се с тези мерки ръководството да икономисва до няколкостотин хиляди лири на година.
Независимо от резултатите на гласуването повечето от запитаните музиканти осъждат съкращаването на работата, тъй като то води и до орязване на заплатите. Понеже в Шотландия е трудно да се намери допълнителна работа за музиканти, част от интервюираните не изключват да им се наложи да се преместят в Англия или друга страна.
Други вече търсят допълнителна работа, а един музикант заявява, че разглежда предложение да работи в крематориум. Някои музиканти са продали или са ипотекирали домовете си с намерение да напуснат страната.
Финансовите проблеми преследват Шотландската опера от около 10 години. Заради тях операта разпусна постоянния хор, а сезонът 2005–2006 бе отменен. От друга гледна точка обаче дейността на Шотландската опера е доста успешна. Към последните успехи може да се отнесе постановката на „Пръстенът на Нибелунгите” на Вагнер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.