Маестро Карл Сент Клер, маестро Росен Миланов, Бенджамин Лоуб и Петко Димитров - асистент-диригент на Нов симфоничен оркестър, ще водят занятията.
Карл Сейнт Клейр вече девети сезон е музикален директор на Пасифик Оркестра. През 1990 г. печели наградата NEA /Seaver Conductor Award/ - най-престижното световно отличие за дирижиране. Бенджамин Лауб е едновременно диригент, пианист и продуцент. В момента е асистент диригент на Хадънфийлдския симфоничен оркестър в Ню Джърси, САЩ и на Рутгерс юнивърсити оркестър към музикалното училище Мейсън Грос. Диригентските му проекти се простират от изпълнения на симфониите на Бетовен и Брукнер до записи с Йо-Йо Ма на италиански мадригали от 16 век и турнета с популярни рок музиканти.
Учебната програмата ще бъде съпътствана от седем концерта в Английския двор на резиденция "Бояна". На концертите на Нов симфоничен оркестър ще партнират освен диригентите, преподаващи в академията, както и гост-солистите - Майкъл Лудвиг - концертмайстор на Филаделфийска филхармония, Джон Коен и Жоел Фан, наричан "великолепен" ("Бостън Глоуб"), "изключителен" ("Вилидж Войс") и "гъвкав и чувствителен пианист" ("Уошингтън Пост").
Първият концерт от академията на 11 август включва симфонична поема "Шехерезада" на Римски-Корсаков и Концерт за пиано и оркестър от Прокофиев със солист Жоел Фан и диригент Бенджамин Лоуб. Три дни по-късно, на 14 август, Концерт за пиано номер 5 на Бетовен, заедно със Симфония номер 5 на Шостакович, ще могат да се чуят под палката на маестро Карл Сент Клер и солиста Бенджамин Лоуб.
Останалите концерти са на 21 август (в програмата са произведения от Стравински, Прокофиев и Мусоргски), на 24 август - Дворжак, с диригент Петко Димитров и солист Майкъл Лудвиг, на 28 август - Дворжак и Барток, с диригент Росен Миланов и солист Майкъл Лудвиг, на 2 септември - Дворжак, в изпълнение на солисти-участници в учебната програма и музиканти на Нов симфоничен оркестър, и на 4 септември - Дворжак и Барток, под палката на Бенджамин Лоуб и солист Джон Коен.
Международната академия по дирижиране започва през 1998 г. под ръководството на музикалния директор на Нов симфоничен директор Росен Миланов. През годините са участвали над 120 млади диригенти от цял свят. По думите на президента на Нов симфоничен оркестър Юлия Христова обучението на диригентите изисква специални условия, тъй като за един диригент "инструментът", с който той се обучава, е симфоничният оркестър.
В света има много малко курсове с този тип обучение, добавя Христова. По думите й нивото на подобна школа се определя от преподавателя и именно затова Нов симфоничен оркестър се стреми да предостави най-доброто в лицата на световноизвестни диригенти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.