Световноизвестният индийски виртуоз на музикалния инструмент цитра почина в болница в САЩ на 92 години.
Семейството на Шанкар съобщило, че той бил приет в болница в Сан Диего миналата седмица за операция за смяна на сърдечна клапа. Операцията била успешна, но той не успял да се възстанови след нея, съобщава BBC.
Шанкар печели широко международно признание чрез влиянието на неговата музика върху групите "Бийтълс" и "Ролинг стоунс".
Индийският премиер Манмохан Сингх описва виртуоза на цитра като „национално богатство и световен посланик на индийското културно наследство“.
В изявление за Ройтерс съпругата на Шанкар Суканя и дъщерята Анушка казват, че операцията, на която се подложил, „трябвало да му даде нов шанс за живот“.
„За нещастие, въпреки усилията на лекарите и хирурзите, организмът му не успя да се възстанови след операцията“, се казва още в изявлението.
„Въпреки че е време за скръб и тъга, ние трябва сме благодарни, че той беше част от живота ни. Той и музиката му ще останат в сърцата ни“, казва семейството на Шанкар.
Дъщерята Анушка Шанкар също е изпълнител на цитра, а другата му дъщеря Нора Джоунс е джаз певица и е получавала награда „Грами“.
Преди време Джордж Харисън от Бийтълс е нарекъл изпълнителя на цитра „кръстникът на световната музика“.
Автентичната музика на Шанкар се чува в известни парчета на Бийтълс, едно от които е "Within You, Without You".
Рави Шанкар е композирал и десетки музикални парчета за известни филми. Носител е и на три награди „Грами“.
Индийският музикант и композитор е разказвал пред медии за впечатленията си от известния поп фестивал Монтерей от 1967 г. След участието му във фестивала светлините на прожекторите започват да го следят. Пред списание "Ролинг Стоун" заявява, че бил ужасен, когато видял Джими Хендрикс да пали китарата си на сцената.
„Това беше твърде много за мен. В нашата култура ние имаме такъв голям респект към музикалните инструменти, те са като част от Господ“, споделя откровено той.
Виртуозът на цитра е и един от пионерите в развилата се по-късно тенденция големи рок прояви да бъдат посветени на благотворителни каузи. Такъв концерт се състоял в Ню Йорк през 1971 г. в полза на Бангладеш.
През 1999 г. Шанкар получава най-високото гражданско отличие в Индия – Бхарат Ратна, или Перлата на Индия, която се присъжда на хора с велики постижения.
През последните години от живота си Рави Шанкар е живял в Калифорния заедно със съпругата си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.