Прекаленото слушане на музика ни прави по-малко чувствителни и дори апатични към музикалното изкуство, е изводът от наскоро извършено британско проучване.
Когато навсякъде в ежедневието слушаме най-разнообразна музика – в колата, метрото, офиса, кафенето, асансьора или тоалетната – на практика се „научаваме“ да не обръщаме особено внимание на звуците, които чуваме, и музиката се превръща във фон, като престава да бъде целенасочено търсено изживяване.
Отрицателна роля тук имат и любимите на младите хора преносими музикални устройства и мобилни телефони, които им пречат да оценяват и възприемат пълноценно музиката. Тази тенденция се наблюдава от около 20 години и се засилва все повече, предупреждават авторите на изследването.
Според тях през XIX век музикалното изкуство се е смятало за „безценно съкровище заради мощната си и почти мистична способност да създава връзка между хората и да ги кара да мислят и чувстват“.
Днес обаче музиката постепенно се е превърнала в консуматорски продукт и последната версия на Skype например поражда много по-голяма емоция от последното произведение на известен композитор.