Днес Милошевич го няма, войната е свършила отдавна, но турбо-фолкът е по-популярен от всякога. През 90-те години в Сърбия по радиото се чуваха две неща: едното беше войната, а другото – турбо-фолкът. Терминът се използва за особен стил – смесица от сръбска традиционна музика, електронен поп и оскъдно облечени жени.
Днес турбо-фолкът е масивен. Концертите на неговите звезди изпълват футболните стадиони, дискове и видео касети се продават като топъл хляб. И все пак в Сърбия живеят и други хора, които страстно мразят турбо-фолка заради ролята, която той изигра в Сърбия по времето на Милошевич.
“Турбо-фолкът е един от най-интересните културни феномени, които някога са се появявали в Сърбия. И затова хората имат този проблем с него”, заяви културният анализатор Бранислав Димитриевич от белградския музей на съвременното изкуство.
Неоспоримата кралица на турбо-фолка е Цеца – жена, синоним на диаманти, кожи и оръжия. По улиците на Белград все още се продават видеокасети от сватбата й с Аркан, най-известният паравоенен в Сърбия, през 1995 година. Той бе търсен за престъпления, а преди четири години бе застрелян.
Цеца Величкович бе арестувана от полицията по време на операцията след убийството на сръбския премиер Зоран Джижджич през март 2003 година. Сега нейните песни се продават повече отвсякога.
“Гърците слушат гръцка музика, италианците – италианска. Сърбите слушат мен. Има нещо общо с националната идентичност. Бритни Спиърс и Мадона никога няма да имат моя успех тук”, коментира Цеца. Тя отхвърля критиките, според които турбо-фолкът е звукът на ерата на Милошевич и на национализма. “Не знам за какво говорят. Не пея песни за национализма. Пея за любов. Освен това Милошевич го няма от четири години, а аз още съм тук”, контрира звездата на турбо-фолка. През 2005 година Цеца планира турне в Европа.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.