IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Музикалната 2014 година - нови услуги и абонаменти

Играчите на пазара в борба за първото място

Снимка: архив, Ройтерс

Снимка: архив, Ройтерс

Бурна година откъм събития и промени преживя музикалната индустрия през 2014-а. Ако предходните няколко бяха белязани от дилемата дали дигиталната музика ще измести физическите носители, този въпрос вече не стои на дневен ред.

Защото днес всички знаят, че стриймингът е нещо, което ще определи бъдещето на целия бранш. След като всички играчи на пазара са наясно с новите тенденции и спряха съпротивата, която оказваха преди, музикалният свят пое в нова посока - битка за надмощие и търсене на нови хоризонти в бизнеса с музика. Ето и какво се случи през изминалите 12 месеца в музикалния свят. 
 
Сделките

И през тази година музикалният пейзаж беше осеян с редица ключови сделки. Още през март онлайн гигантът Yahoo и промоутърската компания Live Nation Entertainment обявиха, че стартират заедно нов канал на Yahoo, който ще излъчва концерти на живо. Освен да гледат самите спектакли, феновете могат да надникват и директно в турбуса по време на афтърпартирата и да се наслаждават на кадри зад кулисите. Сделката само подсказа какво още ни очакваше през предстоящите месеци от годината.

Името на Apple влезе в заглавията с гръм и трясък много преди появата на iPhone 6. Американският технологичен гигант направи втория си голям удар в индустрията след пускането на iTunes - придоби музикалната компания Beats Electronics за 3 млрд. долара. С този ход фирмата от Купертино навлезе не само в бизнеса със скъпи слушалки, но направи крачка напред и в сферата на музикалния стрийминг.

Звукозаписната компания Warner Music Group пък сключи голяма сделка за лицензиране на музика с една от най-големите китайски интернет фирми - Tencent. Договорът подсказва колко важен остава китайският пазар за лейбълите, които полагат огромни усилия да спечелят потребителите в азиатската страна.

За Warner годината беше изключително важна, тъй като през ноември сключи друга сделка за лицензиране, но този път със SoundCloud. Тя се превърна и в първата голяма звукозаписна компания, която ще започне да печели пари от германския сайт за споделяне на музика.

Същевременно SoundCloud започна преговори за набирането на 150 млн. долара в нов кръг на финансиране. Очаква се той да повиши пазарната стойност на компанията до 1,2 млрд. долара. Средствата ще помогнат на услугата да започне да се конкурира с големи играчи като Spotify.

 Нови услуги и абонаменти

Конкуренцията в музикалния стрийминг стана не просто ожесточена, а се превърна в битка на живот и смърт. Абонаментните услуги вече се възприемат като нещо повече от ключ към успеха. Онлайн гигантът Amazon даде достъп на абонатите на своята услуга Prime в САЩ до огромен каталог, съдържащ над 1 млрд. песни, при това без реклами.  

От своя страна музикалната стрийминг услуга Spotify се превърна в едно от най-споменаваните имена в индустрията, тъй като бизнесът ѝ беше разтърсван от скандали, а работата ѝ повдигна редица въпроси. Въпреки че през 2013 г. приходите на компанията се увеличиха, а тя доби още по-голяма популярност, Spotify все още не може да генерира печалба, което отчасти озадачава анализаторите. Фирмата призна, че това се дължи на факта, че изплаща около 80 на сто от своя оборот на носителите на авторски права.

Гигантът YouTube също влезе в битката на абонаментните услуги със свой собствен проект, наречен YouTube Music Key, който ще бъде достъпен както през персонални компютри, така и през смартфони. Тя предлага слушането на музика без реклами в сайта на YouTube. През първите шест месеца услугата ще енапълно безплатна, но ще е достъпна само с покани, а след това ще се предлага за 9,99 долара месечно.

Усилията на големите играчи в бранша показаха само едно - стриймингът стои на върха на стълбичката на успеха. А всички са готови да се борят за голямата награда.

Още по темата четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Музика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата