Украинската певица Джамала остава победител в тазгодишното издание на Евровизия. Песента, която до последно си оспорва първото място с австралийското изпълнение, няма да бъде дисквалифицирано, въпреки че в интернет се появи видео на песента "1944" от май 2015 г., пише "Мирър".
Според правилника на конкурса песните в него не трябва да бъдат издавани за комерсиална употреба преди 1-ви септември предходната година. Целта на това правило е да се гарантират качествено нови песни всяка година."Целта на правилото е да се спре популяризацията на песните, което би им дало нечестна преднина пред другите. В миналото песните, които бяха публикувани преди септември, но не бяха достъпни за световната аудитория, бяха допускани в конкурса. В случая на Джамала с "1944" има нейно видео с песента от май 2015 г. Но става въпрос за малък концерт, видян едва от няколкостотин души", коментират оранизаторите на конкурса. Именно затова песента ще продължи да бъде победител в изданието от 2016 г.
Решението на организаторите предизвика бурни реакции в интернет. "Толкова много хора казаха, че са я давали по телевизията. Видеото в YouTube преди да бъде изтрито, беше гледано от много хора. Правилата важат за всички, но не и за победителите. Защо", възмущава се потребител във Facebook.
"Правилата са направени с някаква цел. Но защо дори да има правила, е позволено на някои държави да ги нарушават", възмущава се друг.
Не липсват и защитници на Джамала. "Някои хора от загубилите страни толкова трудно понасят загубата, никога не е било това". "Нищо не може да отнеме наградата на Джамала, тя си я заслужи. Това беше най-добрата песен, изпълнена с най-много енергия и страст", пишат украинци.
Междувременно в сайта на президента на Украйна Петро Порошенко беше публикувана петиция, предлагаща страната да се откаже от провеждането на конкурса "Евровизия 2017", предаде ТАСС, цитирана от БТА.
"Украйна трябва честно да се откаже от провеждането на "Евровизия-2017" и да предостави това право на страната, заела второто или третото място на конкурса, се казва в текста на петицията. Да се разчита на кредити от МВФ за провеждането на проявата представлява непрофесионален подход".
За да може да бъде разгледан документът от президента, той трябва да бъде подписан най-малко от 25 хиляди души в продължение на не повече от три месеца. На 18 май министърът на финансите Александър Данилюк обеща "трезво да оцени" разходите по провеждането на конкурса в Украйна.
При това министърът напомни за предоставянето на това право на друга страна. "Заради спецификата на своята работа, аз съм длъжен да мисля за бюджета, изтъкна Данилюк. Аз призовавам трезво да се оценят възможностите и ползите от провеждането на "Евровизия-2017", като проектът трябва да бъде финансово обоснован. 40 милиона долара, това е огромна сума", отбеляза Данилюк.
От своя страна вицепремиерът на Украйна Павел Розенко заяви, че конкурсът ще се проведе в Украйна и въпросът за преотстъпване на правото за неговото провеждане дори не се е обсъждал.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.