С концерт на дуото Гергана Мишленкова (флейта) и Цветелина Брешкова (китара) и лекция на Илия Граматиков (музикален теоретик) стартира проектът АлтерМюзик.
Първото му издание ще бъде на 31 октомври в арт център Алтера от 19,00 часа и ще слушаме изпълнение на Й. С. Бах – Сюита BWV 997 (версия за китара и флейта) и лекция за А. Пиацола – История на тангото.
Идеята на новата инициатива е да изкуши меломаните с концертна програма, предполагаща търсене на паралели между традиция и съвременност, бароковите музикални практики и тенденциите в новата музика, както и между изпълнителското музикално изкуство и говоренето за него.
Всяко събитие в рамките на проекта ще предлага на аудиторията концертно-лекционен и подчертано диалогичен формат, съчетаващ познавателното с хедонистичното, в опитите да стопи дистанцията между случващите музикалното изкуство, обговарящите го и публиката.
С предлагането на алтернативен достъп до музикалното изкуство на живо, съчетаващ разбирането му с естетическата наслада, проектът АлтерМюзик има за цел да популяризира младите таланти и да се превърне в своеобразна „музикално-културна лаборатория”, предлагаща в хибриден формат между концерт, лекция, семинар, беседа и салонност.
Ето малко повече за изпълнителите в първото издание:
Гергана Мишленкова (флейта) започва да учи флейта на 10 години при Симеон Шишев – флейтист в оркестъра на БНР.
В неговия клас завършва средното си образование в НМУ „Любомир Пипков”, след което защитава бакалавърска и магистърска степен в класа на проф. Лидия Ошавкова в НМА „Панчо Владигеров”.
През годините си на обучение свири в различни камерни ансамбли и оркестри, изнася солови рецитали, била е солист на Студентския оркестър на НМА. Има и множество награди и участия е майсторски класове и международни флейтови симпозиуми, фестивали и конкурси.
Цветелина Брешкова (китара) свири на класическа китара от 8-годишна възраст.
Завършва НМУ „Любомир Пипков” в класа на Столина Добрева и бакалавърска степен в НМА „Панчо Владигеров” при Росен Балкански. Предстои й дипломиране с магистърска степен в Нов български университет.
Свири в различни камерни ансамбли и оркестри, изнася солови рецитали. Има множество награди и участия в майсторски класове, а от 1 година преподава класическа китара и камерна музика в НМУ „Любомир Пипков”.
Илия Граматиков завършва НМУ „Любомир Пипков” със специалност пиано, в момента специализира музикална естетика и хорово дирижиране в НМА „Панчо Владигеров”.
Специализирал е и арт мениджмънт, PR и продуцентство в музикалните изкуства в НБУ.
В годините 2003-2005 работи като сътрудник, музикален редактор, автор и водещ на предавания към редакция „Класическа музика” на програма „Христо Ботев” на БНР.
От три години се е посветил на създаването, организирането и осъществяването на Салон за музика и рефлексии в творчески тандем с Николай Колев (културолог и философ).
Периодично публикува критически материали за изкуство (предимно за музика), участва в теоретични конференции (локални и международни) и културни дебати.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.