Поредният Салон за музика и рефлексии е напът да изневери на себе си с представянето на произведение, чиято преупотреба и популярност почти са го превърнали в поп музика.
Изневярата ще се случи на 21 ноември в арт център Алтера от 18,30 часа, а авторите – Илия Граматиков и Николай Колев, ще ни занимават с Carmina Burana, при това – оправдано!
Ето защо:
Малкоизвестното за Carmina Burana е, че тя е сборник с вагантска поезия, предимно анонимна, от около 1230 година.
Ваганти и голиарди през Средновековието биват наричани скитащи преподаватели, студенти, учени или просто маргинали, които в рамките на около 3 века създават немалко по обема си творчество, иронично и провокативно от гледна точка на морала, религиозните догми и бон-тона.
Основни мотиви в тези песни са преходността на всичко земно, лицемерието на светската и църковната власт, гастро- и плътските наслади, природата, очарованието на безделния живот в скитане по пътищата на Европа...
Винаги на ръба на скандала и еретизма, текстовете в повечето случаи са на латински и пълни с препратки към високата литература и митологията, с което вагантите демонстрират интелектуално превъзходство и културен аристократизъм...
Любопитното около постановката е, че повечето сцени са буквални цитати по вагантски и куртоазни текстове, пълни с откровени сексуални намеци.
Някои от песните са решени на фона на „оживяващи” картини или фрагменти от картини на Йеронимус Бош.
Въпреки патоса и на места дори наивитета си, постановката респектира с грамотното си отношение към духа на средновековната култура чрез достоверност при възпроизвеждане на костюмите и предметния свят на епохата.
Предлаганата версия на творбата на Карл Орф надскача незнанието и клишетата около средновековните нрави и култура, ненатрапчиво образова и забавлява с оригинални, иронични и естетски хрумвания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.