Тази вечер започва джаз фестивала на името на д-р Емил Илиев на Боровец.
„Нашата основна концепция е тази, която изгради през годините и доктор Емил Илиев, а именно – фестивалът няма никаква комерсиална цел. Единствено и само неговата цел е благородна и е свързана с подпомагане на летния планински туризъм“, каза директорът на джаз фестивала доктор Татяна Илиева.
По думите ѝ програмата на музикалния форум тази година обхваща огромно стилово многообразие. Извън концертите, които ще се състоят всяка вечер до 7 август, включително, в съпътстващата програма има джаз академия за деца, водена от Мириам Маврова.
На 3 август в художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков среща с читателите ще имат писателите Владимир Зарев и Мирела Иванова. Ден по-късно е предвидена демонстративна тренировка по карате стил „Шинкиокушинкай“ с преподавател доктор Красимир Желязков.
На 5 август вечерта Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил ще отслужи вечерна света литургия в църквата „Преображение Господне“ в Боровец.
С ритмите на „Кабитбит“ не продаваме традиционна музика, не продаваме нещо, което да прави хората щастливи, ние носим нашата цивилизация. Това каза пред БТА музикантът Алоел - основател на индонезийската група „Кабитбит“. Тази вечер формацията ще участва в откриващия концерт на Международния джаз фестивал „Доктор Емил Илиев“ в Боровец.
Алоел отбеляза, че не търси популярност чрез песните си, като вместо това си поставя за цел да насочи вниманието на света към музиката на Индонезия. Много хора от моята страна нямат възможност да представят изпълненията си пред света, обясни той.
Според него музиката кара хората да постигат съгласие един с друг, да разрешават конфликти. Аз мога да ви накарам да заплачете, мога да ви накарам и да ме обикнете чрез изкуството, допълни той.
Песните на „Кабитбит“ са повлияни от традиционните ритми на остров Суматра, по-специално – провинцията Ачех, в Индонезия. За изпълненията си те използват инструменти, които са специфични за този регион. Сред тях са ударните инструменти – рапай и гендранг. Въпреки това Алоел посочва, че публиката не трябва да се фокусира върху инструмента, а върху музиката и нейната енергия.
„Знам, че някои хора искат да слушат музика и да разбират текста на дадената песен. С „Кабитбит“ не е така. Не е нужно да разбираш текста. Но ще намериш душата си с тази музика“, допълни основателят на групата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.