IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Тиха нощ, свята нощ" на 190 години

Пята е публично за първи път на Коледа през 1818 г. в Оберндорф, сега всеки си я тананика

"Тиха нощ, свята нощ" на 190 години

"Тиха нощ, свята нощ" навърши 190 години.

Коледната песен, която милиони хора по целия свят пеят, е създадена в австрийско селце, опустошено от Наполеоновите войни преди близо два века.

Сега в заснежения Оберндорф се очакват да пристигнат повече от 10 000 гости – за да отбележат годишнината, на мястото, където песента е била изпълнена за първи път.

Коледа, годината е 1818. Heilige Nacht, Stille Nacht (както е оригиналното й заглавие) се изпълнява за първи път и започва да се пее на повече от 330 езика.

Съвсем скоро тя се превръща в най-известната коледна песен по света.

Но в мразовития 24 декември 1818 г. скромният помощник пастор Йозеф Мор има само едно желание: да даде подкрепа и утешение на паството си, смазано от мизерията, която цари в Централна Европа по онова време.

Той моли своя приятел, учителя Франц Ксавер Грубер, да съчини музика за шестте строфи, които е написал две години преди това.

Така започва историята на тази песен. Учителят и пасторът изпълняват песента по време на религиозната служба, акомпанирайки си с китара.

“Тиха нощ, свята нощ” е приета радушно, но в началото се изпълнява единствено в тиролското селце.

Нейната известност тръгва с пътуващи певци, които я разпространяват извън границите му и постепенно завладява Европа.

През 1827 г. в Лондон песента е изпълнена пред кралския двор. Четири години по-късно я пеят и в Москва. През 1939 г. - и в Ню Йорк.

Затова пък Йозеф Мор умира като неизвестен пастор през 1848 г. и така и не узнава за небивалия успех на произведението си.

Франц Ксавер Грубер научава за щастливата съдба на песента си едва през 1854 г., когато авторството й се приписва на залцбургския композитор Михаел Хайдн, брат на Йозеф Хайдн.

Простичката мелодия прекрачва социалните, религиозните и културните бариери и се пее от всички, независимо от раса, политически схващания и социално положение.

Сегашният пастор на  Оберндорф Николаус Ербер възприема града си като малък Витлеем на песента.

Оберндорф се намира съвсем близо до града на Моцарт - Залцбург.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата