IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Приказки за валдхорна” разказва Ани Пападопулу

С инструмента ще ни запознае музиканта-солист Красимир Костадинов

Снимка: Фортисимо Фамилия

Снимка: Фортисимо Фамилия

След като запознаха най-малките зрители с инструменти като арфа, виолончело и флейта, дойде ред и на валдхорната. Срещата е част от програмата-концерти за деца и родители на „Фортисимо Фамилия“.

По традиция на това събитие някой актьор разказва за инструмента. Този път това ще е Ани Пападопулу, която ще разкаже, че обясни, че името на валдхорна от немски означава "горски рог". Ани Пападопулу е актрисата, която ще се включи в горската приказка, подготвена за 23 и 24 март в камерна зала "България".

Самият инструмент ще бъде показан от Красимир Костадинов, който е солист-валдхорнист в Софийска Филхармония.

Получил е музикалното си образование у нас и в Германия, а след това натрупва опит като солист на Белградската Филхармония, Манхаймската Филхармония, както и като Първа валдхорна в Есенската Филхармония.

Красимир е носител на редица награди, а също така е и един от създателите на ансамбъла, съставен само от духови инструменти - Mr. Brass. "Валдхорната се е появила първо като горски рог, по-късно изобретяват онази малката, която използвали пощальоните. Сигнал на валдхорна обявявал начало и край на лов, нещо подобно се вижда и във "Властелинът на пръстените". Звукът на инструмента бил един вид език, на който ловци и стрелци се разбирали", разказва Красимир.

В програмата влизат както класически произведения от Моцарт, Щраус и други композитори, така и филмова музика от "Гладиатор" и още успешни холивудски продукции. За пръв път в България ще бъде изпълнена и темата от филма "Мисията невъзможна", аранжирана от Владо Джамбазов за корнов секстет. Сценарият е горска приказка, написана от Ростислава Генчева.

Водеща на "Приказки за валдхорна" е Ани Пападопулу, актриса от трупата на Народния театър. Освен в десетките успешни драматични превъплъщения, неотдавна видяхме Ани и в комедийно амплоа - ролята на Роксана в пиесата "Сирано дьо Бержерак", поставена от Теди Москов. Позната е с участията си в най-позитивния български филм в последните години - "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде", както и в "Мисия Лондон".

Оркестърът на Софийска Филхармония ще се дирижира от маестро Максим Ешкенази. Именно той е идейният създател на семейство "Фортисимо" . 

Седмица след “Приказки за валдхорна”, ще се проведе и семинарът “Детето и музиката”. Фокусът ще бъде поставен върху музиката и какво тя дава на децата, какво възпитава. Ще се дискутират темите "Моцарт ефект", "Двете лица на детето: детето - обект на наблюдение и детето - изследовател, детектив, което задава въпроси и изобретява отговори", "Посоки за развитие на музикалното образование в България" и др. Специални гости са: Максим Ешкенази, проф. Елисавета Вълчинова-Чендова (д.н., музиколог, департамент "Музика" на НБУ и сектор "Музика" в Института за изследване на изкуствата – БАН), както и д-р Весела Банова (психоаналитик, председател на сдружение "Дете и Пространство")

Концертите са на 23 март от 11.00 и 12.30 часа, както и на 24 март от 16.00 часа. Безплатният семинар е на 30 март от 11.00 часа, но за него трябва предварително да се регистрирате.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата