За час на 26 март ъгълът на ул. Стефан Караджа и ул. Раковска ще бъде затворен. Този път поводът не е пореден протест на недоволни. От 18.00 часа студентите от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ ще излязат извън учебните зали, за да празнуват на открито Деня на театъра – 27 март.
В навечерието на празника пърформанси и музика ще залеят района, така че ако имате време, може да видите изкуството на младите.
Акцент на арт пърформансите са Lux Lumina Group, които представят най-младата генерация театрални дизайнери. Те ще провокират зрителите с ефектни костюми, които се показват за първи път, превръщайки минувачите в участници в спектакъла. Музикалният пърформанс е на студенти от първи и пети курс с музикални ръководители доц. Данко Йорданов и Деляна Мичева.
"Ние сме важна част от културния календар на София и този факт е достатъчен, за да възприемаме Академията като утвърден културен център. Изкуството не може да бъде затваряно между стени. Ние обучаваме много млади артисти в различни сфери - театър, музика, филмово изкуство, фотография - и искаме да направим столичани съпричастни с идеята, в която обучаваме студентите си.
Макар и обвързан с едно изкуство, Денят на театъра е подходящ повод да срещнем бъдещите артисти на Българияс широка публикa", казва ректорът на НАТФИЗ проф. Любомир Халачев.
От 19.30 ч. в Учебния театър ще бъде показана специално избраната за празника постановка "Кавказкият тебеширен кръг" - трагикомедия, разказваща три истории. Придържайки се към пиесата на Брехт, режисьорът доц. Ивайло Христов си е позволил свободен прочит, с елементи от площадния театър.
Спектакълът е изпълнен с карнавален и дори клоунски дух. Написана преди повече от 50 години, "Кавказкият тебеширен кръг" днес звучи повече от актуално. Битовият казус за използването на една долина се разрешава с поуката от древна китайска приказка, в която слугиня спасява живота на изоставено господарско дете.
Aвтор на музиката е Кирил Дончев, декорът и костюмите са на Марина Янева, а хореографията - на Едмонд Скот.