Едно от най-блестящите имена на танцовата сцена – израелската хореографка Шарон Еял, и нейната танцова компания L-E-V пристигат в Пловдив тази есен.
Спектаклите на Еял се превръщат в световни събития и критиката очаква трескаво премиерата на най-новата ѝ продукция "Глава Трета" (Chapter 3) в Германия на 26 септември. Броени дни след това, на 5 октомври, L-E-V Company ще гостува в Дома на културата "Борис Христов" – невероятна възможност да видим Chapter 3 преди публиката на големите световни сцени.
Chapter 3 продължава темата за любовта от предишните две продукции OCD Love и Love Chapter 2. И този спектакъл носи уникалния почерк на Шарон Еял и мултимедийния дизайнер Гай Бехар, с когото през 2013 г. създават танцовата компания. Музиката е създадена от Ори Лихтик - един от основателите на електронната сцена в Израел, чийто плътен пулсиращ ритъм създава характерна клубна атмосфера на продукциите на L-E-V Company.
OCD Love (Обсесивно-компулсивно разстройство Любов) беше посрещнат с възторг от световната критика. Определят го като завладяващо, анатомично изследване на най-интимните човешки чувства. Вдъхновен е от едно от най-красивите съвременни любовни стихотворения, написано от Нийл Хилборн - човек с обсесивно компулсивно разстройство, с неговите мании, тревожност и натрапчиви мисли, заради които губи голямата си любов.
Love Chapter 2 е изследване на още по-дълбоките преживявания и вътрешни конфликти – Ослепителен успех, коментира "Фигаро". Спектакъл, в който не знаете точно къде се намирате и не сте съвсем сигурни какво трябва да чувствате. Физическото присъствие на сцената е впечатляващо, екстремно и красиво материализиране на силата на човешката емоция - обобщават рецензиите на авторитетните европейски и американски медии.
Сhapter 3 е посветен на превъзмогването на раздялата, възстановяването на счупеното и търсенето на новите пътища. Останалото ще видим на живо на сцената на One Dance Week.
Еял създава нов хореографски език със спонтанни и пластични, атлетични и нежни като сън движения, едновременно тревожен и привличащ, казват авторитетните критици. „Гардиън“ я нарича един от най-поразителните и изобретателни хореографи, чиято работа се характеризира с изключителна техническа прецизност и фина, строга музикалност.
Вярвам, че когато танцуваш от дъното на сърцето, можеш да докоснеш хората… Ние всички търсим едни и същи неща. Искаме да обичаме и искаме да бъдем обичани. Искаме да създаваме връзки, отговаря Шарон Еял и настоява, че следва формата на класическия танц, но идващ отвътре, от същността на артиста.
Тя танцува от дете, но в Batsheva Dance Company става артистът, който завладява публиката. Израелската танцова компания "Батшева", съоснована от Марта Греъм през 1964 г., обединява танцьори от няколко държави. През 1990-те, когато Шарон Еял влиза в нея, артистичен директор вече е друго велико име в танца – Охад Нахарин.
Той създава нов танцов език - "Гага", залагащ на импровизацията като основен източник на движението. Ейял продължава и досега да използва този език в танцовата си компания, чието име на иврит означава сърце.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.