"Флуидната сила на любовта" и "Възкресението на Касандра" на фламандския артист Ян Фабър ще бъдат поставени за първи път в България между 15 и 17 април на Голяма сцена в Топлоцентрала. Отново там, на 11 и 12 април ще видим унгарския спектакъл-разходка "Механики на дистанцияа" в който ще участват и самите зрителите.
В днешните социални мрежи човек може да избира от 70 различни пола. И въпреки това, разкриването на половата идентичност остава дързък акт. Във "Флуидната сила на любовта" Ян Фабър осмива етикетирането на сексуалността с игрив и напълно разюздан хумор.
Представлението разкрива уникална палитра от всякакви форми на любов, преобръща рационалното мислене, издигайки свободата, която идва с любовта, едновременно жизнено важна, но и лесно изплъзващата се - като течността, от която всички сме направени. Защо изпитваме нужда да даваме име и публичност на сексуалността ни, на пола и на любовните ни предпочитания? Не можем ли всички да бъдем просто човеци, да се уважаваме взаимно и да уважаваме любовта, която изпитваме към други човешки същества?
"Флуидната сила на любовта" е хореографски спектакъл, който ни подканя да “не желаем да бъдем нещо определено”, предлага ни свободата, мистерията на трансформацията, отправя почит към промяната и към човешката ни идентичност. Девет талантливи актьори създават появилото се през 2020 – 2021 година по време на социалното дистанциране представление на Ян Фабър - вдъхновяващ театрален спектакъл от текст, действие, танц и цяла палитра идентичности, сексуалност и любов.
Моноспектакълът "Възкресението на Касандра" разказва за съживяването на троянската жрица Касандра - митологичен персонаж, чийто образ е особено интересен днес, във време на кризи и световна катастрофа. Човечеството е изправено пред твърде много проблеми: глобални пандемии, военни конфликти, тонове пластмаса в океана, унищожаването на Амазонската джунгла, глобално затопляне.
Касандра е известна с дарбата си да предвижда бъдещето, което гърците наричат “мантея”. Поетичният и вдъхновяващ сценарий е на Руджеро Капучо, а в образа на Касандра се превъплъщава немската актриса Стела Хьотлер, получила международно признание с този моноспектакъл. Пророчествата й тревожно алармират: трябва да се грижим по-добре за майката Земя и съкровищата тук. Всичко опира до това: "Природата винаги ще се завръща и ще взима това, което й принадлежи. Ако я нараниш, ще те погуби."
В седмицата преди двата спектакъла на Ян Фабър, Топлоцентрала ще посрещне интернационалния проект "Механики на дистанцията" на унгарската компания SIN Art и хореографа Мате Месарош.
Проектът ще се реализира под формата на партисипативен пърформанс с публика на 11 април и 2-дневен уъркшоп на унгарските и български танцьори, който на 12 април ще прерасне във втори партисипативен пърформанс, този път само с български артисти. И двата спектакъла ще бъдат из цялата сграда на Топлоцентрала, а публиката ще съучаства в тях. Благодарение на това, центърът за съвременни изкуства ще бъде показан и преживян по нов, вълнуващ и неочакван начин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.