Пилотната инициатива “Изиграй ми приказка” провокира любопитството на глухите деца към художествената литература. Проектът предава силата на театъра чрез жестовия език.
"Идеята се роди от това, че всъщност децата с увреден слух изпитват трудност да възприемат учебния материал, който основно е свързан с произведения на поетичен език и ние решихме, че за тях най-добрият начин ще е да им го разкажем чрез техния жестов език", каза координаторът на проекта Илияна Хубенова в ефира на "България сутрин".
“Изиграй ми приказка” иска да насърчи активното участи на децата в нормалния обществен живот. Затова е избрано и това заглавие - приказката се играе, не се разказва.
“Не е само с помощта на ръцете и жестовете, тъй като ние говорим в същото време. Хората с увреден слух могат да разчитат и устните. Беше предизвикателство със сигурност", коментира актьорът Тони Николов пред Bulgaria ON AIR.
В инициативата се разиграват театрални миниатюри със заглавията на "Косачи" от Елин Пелин, "Златното момиче", "Котаракът в чизми" от Шарл Перо и "Автобиография" от Бранислав Нушич.