Поредната книга в поредицата, представяща най-интересното от съвременната европейска проза, е постмодерният „Разговор със Спиноза” на македонския писател Гоце Смилевски.
Рожба на фундаментална ерудиция, „Разговор със Спиноза” е сериозен, стратегически премислен и осъществен роман.
Книгата е резултат от продължителна изследователска работа, подплатена с висше майсторство на разказа.
Написан чисто, прецизно, ясно, „Разговор със Спиноза” представлява въображаем диалог с великия философ Спиноза за живота му, който доизгражда липсващата част от образа му на човек.
Смилевски разделя романа на две части, точно както е разделено и съществуването на Спиноза – един вечен спор между вечността и преходността, между мисълта и чувствата, между разсъдливостта и порива за действие.
Гоце Смилевски прави предположение за двата паралелни свята на Спиноза, между които самият той се е лутал през целия си живот, разказвайки живо, леко, дълбоко и интересно.
Гоце Смилевски е роден на 9 април 1975 г. в Скопие. Учи общо и сравнително литературознание в университета „Св. Св. Кирил и Методий” в родния си град.
Продължава образованието си в Карловия университет в Прага, а след това прави докторска дисертация в Европейския университет в Будапеща.
Публикува първия си роман „Планета на неизкуството” през 2000 г. Следващият му роман – „Разговор със Спиноза” – е обявен за роман на 2002 г. в Македония.
Преведен е в САЩ, Словения, Полша, Сърбия, Хърватска, Финландия.
За третия си роман „Сестрата на Зигмунд Фройд” Гоце Смилевски е носител на Наградата за литература на Европейския съюз за 2010 г.
Автор е на пиесите „Спиноза” и „Три малки танцови стъпки през границата”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.