След „Римските разкази“, у нас излиза и романът „Презрението“ от бащата на италианския неореализъм – Алберто Моравия.
Авторът добре познава света на киното и човешката душа и в книгата ги преплита в проста, но литературно извисена и кинематографично пресъздадена плетеница.
Историята започва в Рим, където следим първите две години от брачния живот на сценариста Рикардо и прелестната му съпруга Емилия, които са изпълнени с доверие, любов и много страст.
След това действието се пренася в Капри, където младото семейство се настанява в прекрасна вила край морето, за да може Рикардо да пише сценарий за новаторска кинопродукция на "Одисея".
В съпружеските взаимоотношения вече се настаняват присмех, омраза и презрение.
Съпругата му обръща гръб не само с тялото, но и с цялата си душа.
Страниците на Моравия са изпъстрени с драматични ситуации, признания, настроения, размисли, самоанализ, обвинения… и много страст.
По романа "Презрението" Жан-Люк Годар създава един от легендарните си филми с Мишел Пиколи и Бриджит Бардо в главните роли.
Алберто Пинкерле е роден през 1907 г. в Рим. Псевдонимът Моравия всъщност е фамилията на баба му - еврейка, по бащина линия.
Той пише първия си роман едва 18-годишен, а после излизат и световноизвестните "Чочарка", "Презрението", "Конформистът", "Римлянката","Воайорът" и няколко тома разкази.
Писателят е удостояван с най-престижните литературни награди в Италия, но Ватикана поставя произведенията му в "Списък на забранените книги".
През 1958 г. е сред тримата финалисти за Нобелова награда за литература, но тя е присъдена на Пастернак.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.