IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Човешко ли е да си съвършен

"Емоционална интелигентност" на Даниъл Голман с второ издание у нас

Човешко ли е да си съвършен

Ръководството за емоционално съвършенство и човешка интелигентност излиза на бял свят през 1995 г.

Доста бързо се разбира, че всеки иска да осъзнае какво представлява то наистина и книгата е преведена на 30 езика (включително и у нас), а продадените копия надхвърлят 5 милиона.

Ръководството е кръстено „Емоционална интелигентност". Първото му издание в България е отдавна изчерпано, а от тази седмица на книжния пазар може да го намерите в ново.

Автор на книгата е Даниъл Голман, който твърди, че човешкият възглед за интелекта е твърде тесен и пренебрегва жизненоважен набор от способности, които са от изключителна важност за това как се справяме в живота.

Черпейки от фундаментални изследвания на мозъка и поведението, Голман показва кои фактори действат, когато хора с висок коефициент на интелигентност пропадат, а такива със скромни постижения на тестовете се справят изненадващо добре.

Тези фактори, сред които са самоосъзнатостта, самодисциплината и емпатията, представляват цяло ново измерение на ума, което авторът нарича „емоционална интелигентност“.

Макар и детството да е критичен период за формирането й, тя в никакъв случай не е определена с раждането. Емоционалната интелигентност може да бъде подхранвана и укрепвана през целия живот – с преки ползи за здравето ни, за връзките и работата ни.

Идеята за емоционалната интелигентност се появява за пръв път още в ранните трудове на Чарлс Дарвин във връзка със значението на изразяването на емоциите за оцеляването и за адаптацията.

През целия 20-ти век феноменът започва да се изяснява, затвърждава се и кристилизира в научните среди, но самото понятие „емоционална интелигентност“ е широко популяризирано едва след издаването на едноименния бестселър на Голман.

Статията на Нанси Гибс, публикувана през 1995 г. в сп. Таймс, за пръв път привлича читателското внимание върху книгата на Голман, с което поставя началото и на големия медиен интерес към явлението.

Впоследствие започват да се появяват все повече и повече статии за емоционалната интелигентност – както в специализираната преса за академичните кръгове, така и за масовия читател.

Авторът Голман е едно от водещите имена във в-к "Ню Йорк Таймс". Той отговаря за материалите, посветени на поведението и мозъка. Статиите му се публикуват в други периодични издания по целия свят.

Преподавал е в Харвард, където получава докторската си степен, а до неотдавна беше главен редактор на сп. Psychology Today.

„Емоционална интелигентност“ е сред най-акламираните му творби и заслужено печели страхотна популярност, възторжени отзиви и завидни продажби, а в-к "Сан Франциско Кроникъл" обявява, че „изключително четивното и богато обобщение на най-добрите съвременни психологически и педагогически изследвания, направено от Голман, ни дава важни прозрения за истинското значение на интелигентността.”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата