Има случаи, в които книгите могат да преместят континент. В литературен смисъл Южна Америка се доближава малко повече до Европа с публикуването на "Сто години самота" на Габриел Гарсия Маркес, предаде ДПА.
Действието в семейната сага се развива в митичното градче Макондо. Сюжетът развълнува милиони читатели от двете страни на Атлантическия океан, оформяйки представата за Латинска Америка на поколения европейци.
В днешно време Габриел Гарсия Маркес е наричан майсторът на магическия реализъм и въпреки това той остава встрани от литературния шум. Колумбийският писател и журналист не е публикувал нови произведения от години. На 6 март навършва 85 години. Знае се, че ще го отпразнува в Мексико, където живее. Честването ще е скромно, заради влошено здраве.
30 години по-рано Маркес печели Нобелова награда за литература. Изминали са и 45 години, откакто е издаден романът му "Сто години самота". Литературната му кариера обаче започва по-назад във времето.
Габриел Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 г. в Аракатака,в горещия и влажен карибски район на Колумбия - място, което много читатели приемат като модел на митичното градче Макондо. След като посещава йезуитско училище в Богота, Маркес се записва да следва право, но така и не завършва обучението си.
Вместо това се пренасочва към англо-саксонската литература и започва работа като журналист в пристанищния град Баранкиля през1948 г. Първият му роман е публикуван през 1955 г, припомня БТА.
Много анекдоти се разказват за живота на Габриел Гарсия Маркес, като например как е живял в публичен дом в Баранкиля, защото стаите били евтини. Липсата на пари го съпътства и по-късно.
През 1967 г., когато завършва "Сто години самота", писателятняма достатъчно средства, за да изпрати целия ръкопис на издателя си в Буенос Айрес, и го праща на две части. За щастие идвете пристигат.
Романът е огромен успех за Колумбия. Маркес е открил брилянтен начин да свърже историята на родината си с митове от нови и стари светове.
Габриел Гарсия Маркес става един от най-видните представители на литературното оживление в Латинска Америка заедно с перуанеца Марио Варгас Льоса, аржентинеца Хулио Кортасар и мексиканеца Карлос Фуентес.
Следващото значимо произведение на Маркес е "Есента на партриарха", публикувано през 1975 г. Сред най-известните творбина писателя са "Няма кой да пише на полковника" (1961 г.),
"Хроника на една предизвестена смърт" (1981 г.), "Любов по времена холера" (1986 г.) Последната му книга "Спомени за моите меланхоличните блудници" е издадена през 2004 г., но не оправдава очакванията за нов роман на колумбийския автор.
Автобиографията "Живот за разказване" на Габриел Гарсия Маркес излиза на книжния пазар през 2002 г. Първоначално е предвидено книгата да е в три тома, но сега изглежда малко вероятно да се появят втора и трета част.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.