IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Каква е играта на Ендър...

Книгата на Орсън Скот Кард вече е у нас

Каква е играта на Ендър...

Eдна от знаковите книги за последните десетилетия, с отличия “Хюго” и “Небюла” „Играта на Ендър” вече е с ново издание на българския пазар.

Надхвърлил рамките на жанра, романът е брилянтна, мъдра и проникновена история за общуването и човешките взаимоотношения, самотата, моралния избор и разбирането на различния.

Близка по дух с „1984” и „Прекрасният нов свят”, „Играта на Ендър” е първа книга от легендарната сага на Кард. Романът и неговото продължение „Говорителя на мъртвите”. Авторът е единственият, печелил най-престижните отличия за фантастика в две поредни години.

На 1 ноември 2013 г. предстои филмовата премиера на „Играта на Ендър”, която е с участието на Харисън Форд, Бен Кингсли и Ейса Бътърфилд в ролята на Ендър.

Сюжетът ни пренася в бъдещето нашата планета е нападната от по-развита извънземна цивилизация и едва се спасява от пълно унищожение. Предстои нова атака и този път хората изглеждат обречени.
Отчаяно, човечеството търси лидера, който да разгроми превъзхождащия враг. Международният флот обучава свръхинтелигентни деца за войници, за да използва необременените им от възрастта способности срещу нашествениците. Суровото обучение протича под формата на игри и симулации на космически битки.

Едно от избраните деца е Андрю Уигин, наричан Ендър. 6-годишното гениално момче е единственото от семейството си, което е прието и изпратено във Военното училище в Космоса. Садистичният му брат Питър и човекът, когото обича повече от всичко на света – сестра му Валънтайн, също кандидатстват, но не покриват тестовете. Въпреки това те ще играят съществена роля в случващото се на Земята.

Изключително талантлив и интуитивно разбиращ околния свят, Ендър се оказва единствената надежда на човечеството за спасение. Попаднал в изкуствено общество от невръстни войници, той е изолиран, осмиван, тормозен и преследван, но оцелява и доказва на какво е способен. Освен в Бойната зала, той се бори със собствената си психика – със самотата, със страха, че ще се превърне в жестокия си брат, и с неугасващата тъга по любимата сестра.

Орсън Скот Кард майсторски пресъздава атмосферата във Военното училище, като описва съперничеството между преждевременно порасналите деца-войници и ловките манипулации на техните ръководители. Светът, който Кард сътворява, е многопластов, построен с логическа прецизност и проникновена психология, наситен с дълбок смисъл, населен с ярки герои и богат на теми. Както е намекнато в заглавието, централното място в романа заемат „игрите”: военни игри, чрез които децата се учат да бъдат бойци; нечестни задкулисни игри; игри за слава и уважение; жестоки игри, в които залогът е прекалено висок; психологически игри, които възрастните водят, за да превърнат Ендър в инструмент срещу пришълците...

Орсън Скот Кард представя насилието, битките и манипулациите като вид състезание само за да разобличи и внуши фино, но категорично, че войната не е игра и е престъпно да бъде представяна като такава.

Образът на Ендър се смята за един от най-добре изградените персонажи във фантастиката. Той е лишен от детството си, принуден насила да порасне и да се превърне в това, което никога не е искал да бъде. Независимо дали ще победи или ще се провали, едно е сигурно – Ендър ще загуби невинността си. Но това, което наистина различава малкия Андрю от всички останали, е силно развитото му чувство за емпатия.

Способността му да разбира и съчувства на околните е основната причина той да се превърне в толкова добър командир. Ала тук се крие и неговата единствена слабост – той не може да изпита омраза към враговете си, а породения от това душевен конфликт е огромен товар за плещите на едно дете... Ендър е едва 6-годишен, когато всичко започва. Но ще порасне твърде бързо...

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Книги
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата