IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Новите лидери се учат от "Първите 90 дни"

Книга описва структурата на съвременните организации

Новите лидери се учат от "Първите 90 дни"

Проникновената книга „Първите 90 дни“ на американеца Майкъл Уоткинс дава полезни съвети и обяснява на лидерите на екипи, които току-що са встъпили в длъжност, как да се справят с всички предизвикателства и пречки, пред които се изправят още в първите дни начело на екипа, който са поели.

Структурата на съвременните организации е особено сложна. Бързината, с която се вземат управленските решения, а също и предизвикателствата пред новия лидер на екип, днес са по-тежки от всякога. Преходите и периодите на дребните несъответствия в действията на новия лидер могат да окажат особено голям ефект върху резултатите на неговата работа. Как новопоелите поста лидери да избегнат всичко това и да се справят подобаващо добре още в първите дни начело на екипа разяснява доц. Майкъл Уоткинс в изданието „Първите 90 дни“.

В книгата (с подзаглавие „Най-успешните стратегии за нови лидери на всички нива“) Уоткинс говори за т. нар. подход „плувай или се удави“ и обяснява на новите лидери и на организациите, на които са начело, как да го преодолеят.

Без значение от нивото, на което се изявяват, лидерите са най-уязвими през първите месеци от встъпването си в длъжност, тъй като все още не познават детайлно предизвикателствата, с които ще се сблъскат, пък и не са наясно с цената на успешното им преодоляване. По това време те не разполагат и с необходимата мрежа от контакти, за да посрещнат подобаващо предизвикателствата. Ако не успеят да наберат скорост през първите месеци, то им предстоят тежки битки. Изграждането на доверие у околните и осигуряването на някои ранни победи полагат най-стабилната основа за бъдещия дългосрочен успех.

Следвайки стратегиите, изложени в „Първите 90 дни“, новите лидери могат значително да увеличат способностите си за преминаване в нова роля и достигане на равновесно състояние. Хората, които работят за тях, също могат да извлекат големи ползи, ако лидерите им помогнат да бъдат по методични към ускорението на прехода. А колкото по-бързо наберат скорост, толкова по-полезни ще им бъдат в осъществяването на целите.

Уоткинс е преподавател по лидерство и водене на преговори в Харвард Бизнес Скул. Той води също и популярен курс по корпоративна дипломация за второкурсници, който разкрива как преговарят изпълнителните директори. Преди да се присъедини към Харвард Бизнес Скул през 1996 г. Уоткинс е бил доцент в Харвардс Кенеди Скул ъф Гавърмънт, където е преподавал водене на преговори в комплексната международна дипломация на Близкия изток, Корея и Балканите. Уоткинс е също и автор на редица издания на тема бизнес и лидерство.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата