Желязната завеса е надвиснала и в новия шпионски трилър "Червената лястовица".
Студената война не е приключила, а Желязната завеса все още разделя Източна от Западна Европа в новия шпионски трилър „Червената лястовица”.
Авторът Джейсън Матюс, бивш агент на ЦРУ, връща изплита напрегнатия сюжет от собствения си опит. В романа му има всичко, което може да се желае от един шпионски трилър – напрежение, интриги, еротика, екзотика. В 33-годишната си кариера, Джейсън Матюс е набирал тайни агенти в Източна Европа, Азия, Близкия Изток.
„Червената лястовица” вече е подготвена да се качи на голям екран. Продуцентите от „Фокс” преговаряха с двама от най-големите в седмото изкуство Дейвид Финчер и Дарън Аронофски, а в момента изглежда са се спрели на Франсис Лоурънс, който стои зад последните три части на „Игрите на глада”, „Аз съм легенда” и „Вода за слонове”. Сценарият е дело на Ерик Уорън Сингър, номиниран за „Оскар” за „Американска схема”.
Доминика Егорова е таен агент на Службата за вътрешно разузнаване (СВР) – агенция в администрацията на Владимир Путин, която до голяма степен е наследила ролята на КГБ в Съветския съюз. Против волята си тя става „лястовица” – специално обучена прелъстителка, която трябва да използва тялото си, за да измъква тайни от чуждите агенти. Егорова обаче има неподозирано оръжие на своя страна. Тя е синестет – вижда „цвета” на човешката реч, а към тази странна способност се добавя и умението да разпознава характера на човека по неговата невидима аура. Това й помага да се ориентира в смъртоносната мрежа от шпиони и доносници, в която живее.
Доминика си спечелва неочакван съюзник. Тя намира любовта в лицето на американския агент, когото е изпратена да прелъсти. Върху двамата герои, от двете страни на невидимата, но все още съществуваща Желязна завеса, пада тежестта на продължаващата борба за надмощие между Русия и САЩ.
Съвременна Русия е описана в мрачни краски – сякаш тоталитарния режим не си е отишъл, а единствено имената са се сменили. ГУЛАГ вече не съществува, но има затвори, където мъченията са също толкова жестоки, а човешкият живот продължава да има много ниска цена.
Докато броди по света като шпионин, Джейсън Матюс изглежда опознава добре и културата на местата, които посещава. Романът му се явява и от части готварска книга. Матюс завършва всяка глава от „Червената лястовица” с рецепта от кухнята на страната, в която се развива действието.
"Черната лястовица" на Джейсън Матюс е у нас в превод на Жана Тотева.