Уроците от прехода в източноевропейските страни след падането на Берлинската стена са събрани в сборника "След Стената. Преходът в Източна Европа".
Книгата излиза на 16 ноември в превод на Георги Иванов, Вера Асенова и Ивайло Георгиев.
Сборникът е под редакцията на бившия български вицепремиер Симеон Дянков и на шведския икономист Андерс Аслунд. Двамата съставители хвърлят светлина върху процесите в страните от Източна Европа след края на комунизма.
„След Стената” търси отговор на въпросите защо част от бившите „братски” страни успяха, а други се върнаха към авторитаризма. Според изводите в книгата успешните реформи са дело на политици-визионери, които не се страхуват да предприемат ранни и радикални промени с бързи стъпки. Най-краткото обяснение дава бившият премиер на Естония Март Лаар: „Да отлагаш, означава да се провалиш”.
Текстовете за прехода в различните държави са представени от водещи политици – участници в събитията. Бившият премиер и президент Вацлав Клаус е автор на изследването за Чехия, статията за Полша е на Лешек Балцерович, за Естония - на Март Лаар. Промените в Словакия са разгледани от Иван Миклош, в Грузия – от Михаил Саакашвили, в Унгария - от Лайош Бокрос, в България - от Симеон Дянков. Бившият български вицепремиер анализира и микроикономиката на прехода в региона. Сред авторите са и директорът на Центъра за европейски политически изследвания Даниел Грос, професорът в Женевския международен институт Шарлз Виплош и политологът от Калифорнийския университет Даниел Трейсман.
Премиерата на книгата у нас ще се състои на 24 ноември, 2015 г. от 19:00 ч. в Националния археологически музей на ул. „Съборна” 2 в столицата, с участието на Симеон Дянков и Иван Миклош - вицепремиер и министър на икономиката и финансите в няколко правителства на Словакия.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.