Авторът проследява историята на литературата чрез 14 рецепти.
Интересното е, че тяхното приготовление е описано в стила на най-големите автори, а илюстрирациите наподобяват шедьоврите на майстори като Анди Уорхол, Де Кирико и Хенри Мур. Рецептите са си истински и напълно осъществими, но най-голямото удолствие от тази малка кулинарно-литературна енциклопедия идва от усета на Марк Крик към пародията и анахронизма.
Всъщност, става дума за нещо като "Упражнения по стил" на Реймон Кьоно, само дето вместо баналната историйка с автобуса, човека и копчето, тук стилът е на големи автори, а текстът - рецепти за гозби. Всяка тях е отредена за писател със съответстващи речеви и художествени подправки за отреденото му блюдо.
Супата, която би сготвил Франц Кафка например, би била безвкусна. Затова, ако вие бяхте писателят-кулинар, който чака гости за вечеря, най-вероятно бихте се притеснили яко. Дори биха ви обзели вина и срам, докато чакате присъдата за кулинарната си неадекватност.
Гозбата на Реймънд Чандлър направо би приседнала в гърлото. На мястото на писателя, според Марк Крик, вие бихте предприели по-хладнокръвен подход към гастрономията и още преди да осъзнаете какво вършите, един морков вече ще лежи безжизнен, накълцан върху плота.
„Не е ли висша цел на гастрономията да внесе яснота в хаоса от идеи, пред които е изправено човечеството, и да връчи на злочестото двукрако някои насоки относно как да ръководи себе си и апетитите си?” би попитал в същата ситуация Маркиз дьо Сад.
А какво би било специфичното за шоколадовата торта на Ървин Уелш за досадните си приятели? Просто се молете да не сте сред тях...
Изобщо, Крик е подбрал внимателно литературните съставки на тази книга, мариновал ги е с ирония и ги е гарнирал с патос, за да ви предложи нестандартно кулинарно-литературно приключение.
Да ви е вкусно!
Издава Колибри.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.