И въпреки че животът и творчеството й преминават в неговата сянка, Симон дьо Бовоар всъщност би могла съвсем спокойно би могла да се нареди сред най-видните френски писатели и интелектуалци.
Тя е авторка на романи, философски трудове, автобиографични книги, множество статии и монографии. Програмното й съчинение “Вторият пол” (излизало и на български) се смята за класика на феминистката литература от края на шейсеттте години.
Симон има трудно детство. Семейството й преживява страхотен банкрут, вследствие на което дядо й отива в затвора; майка й така и не получава зестрата си, а баща й е некадърен безделник, който никога не си намира постоянна работа.
Това не й пречи обаче да се нареди сред големите жени-писателки на 20-ти век.
Написан в стила на "Погнусата" на Сартр - като дневник с едни и същи, повтарящи се герои и лични разсъждения - романът на Симон дьо Бовоар “Сломената жена” (1967) е блестяща илюстрация на екзистенциалистката теза - този път - за жената, изпаднала в криза.
И до днес той си остава най-четеното й произведение, именно защото в изповеден тон осветява съкровени кътчета на женската душа. В него Симон дьо Бовоар проследява съдбата на една привидно щастливо омъжена жена, направила от съпруга си кумир и единствен смисъл на съществуването си.
Когато разкрива изневярата му, светът на Моник - главната героиня - рухва. Романът е равносметка на краха на илюзиите и на идеала за семейно щастие в изпълненото с предразсъдъци буржоазно обкръжение. Както и прекрасно допълнение на любителите на този вид философска литература.
Издава Колибри
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.