Ако за теб досега Индия се изчерпва с купуването на гривнички от етно магазин, а представите ти за страната – с Боливуд, зъл махараджа и слон, можеш бързо да наваксаш и да пробваш новата книга на издателство Хермес “Никой не си тръгва от Индия завинаги”. В нея увлекателно и изчерпателно двама българи разказват всичко, което знаят и са усетили за тази страна. Журналистката Румяна Николова и фотографът Николай Генов са изминали 120 000 километра /или три екватора/ по пътищата на Индия.
Пътували са с коли, автобуси, претъпкани влакове и несигурни, малки като играчка, самолети, с корабчета и лодки, с каруци, камили и пеша. Присъствали са на религиозни ритуали в храмове и по бреговете на свещени реки. Хранили са се по индийски и са се обличали като местните. Двамата са били на празника Маха Кумбх Мела, където са си пробивали път сред трийсетмилионна тълпа, а в храма „Карни Мата“ – сред свещените плъхове. Изкачили са планините-храмове на джайнистите, ходили са до изворите на р. Ганг в Хималаите, в рисуваните градове на Шекхавати, в пустинята Тар и къде ли не…
При своето пътешествие в Индия – страната на чудесата, те са успели да се докоснат не само до историята, културата, религиите, екзотиката, но и до хората. И това, според тях, е било най-вълнуващото им преживяване.
В Индия живеят най-богатите и най-бедните хора на земята. Цялото й милиардно население говори освен на 14 основни езика, плюс английския, още на поне 300 по-второстепенни и няколкостотин диалекта. Само през ХХ век няколко от езиците, на които са говорили малцина, са се загубили от лицето на земята.
Заради необикновеното природо-географско разнообразие, когато се говори за Индия, се използва думата субконтинент. През него текат много плавателни реки, но има пустини, температурите често разтапят асфалта. Има и места с почти полярен климат, където снеговете никога не се топят. Този пъстър свят се обитава от още по-пъстро население – една четвърт от него са дравидите, около 300 са индоарийските етнически групи, а монголоидните народности и племена са повече от петстотин.
Ако се наложи картата на Индия върху тази на Европа, тя ще покрие територия от Дания до Либия и от Испания до Русия. Един милиард души живеят на 3 287 590 кв. км. Индийският субконтинент е обитаван от 500 вида бозайници, 2100 вида птици, 30 000 вида насекоми, 500 вида влечуги и 15 000 растителни вида.
Накрая, след всичките приключения, авторите споделят: “Казват, че най-добре усещаш една страна за седем дни или за повече от три месеца. Само че седемте дни за Индия не важат. Нужен е най-малко месец, за да се отърсиш от шока и постепенно да започнеш да проглеждаш. Казвам постепенно, защото доста време трябва само да вдигнеш поглед от земята, проумял, че няма начин да стъпиш на чисто, и да забележиш красотата на храмовете, екзотичните цветове на природата, пъстротата на саритата и тюрбаните и на същите хора, които до този момент са били просто миризма, топлина, тълпа…”
Издава: Хермес
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.