Тази сряда едновременно в София и Пловдив в 18 часа ще започнат двете предпоследни Срещи в сряда за годината, организирани от издателство „Жанет 45“.
В Пловдив ще можем да се насладим на авторското четене на най-новата книга на Стоил Рошкев - „Жени по китайската стена“ на обичайното място за четенията - Галерия Арт Спектър.
В София четенето – отново традиционно - ще се проведе в Къща-музей "Иван Вазов", а гост ще бъде Георги Господинов с последната си книга - "Балади и разпади"
Стоил Рошкев е роден през 1976 г. Завършил е Българска филология в СУ „Св. Климент Охридски”.
Автор е на стихосбирката „Ток“, получила голямата награда за поетичен дебют в националния конкурс „Южна пролет“. Носител е на първа награда на Националния студентски литературен конкурс „Шумен“ и на първа награда от Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“. Лауреат на конкурса за къс разказ „Рашко Сугарев“.
През пролетта на 2007 г. излиза романът му „Жени по китайската стена“. Има написан и втори роман с работно заглавие "Cybermodernism”.
В „Жени по китайската стена” Стоил Рошкев изненадва с широкоформатна проза, носеща малко необичайно посвещение: “...на последния наборен войник в Българската армия”.
На пръв поглед романът “Жени по китайската стена” е само автобиографичен. Висшист попада в родната казарма, води си дневник, описва абсурдите на това затворено общество, в което социализмът и демокрацията се съизмерват с българския манталитет, идеологическата шизофрения, масовата простотия сред долните етажи на обществото. Рошкев обаче се опитва (и го прави сполучливо) да обхване по-глобално проблема – за него българската казарма е част от военизираната планета, в която се говори един и същ език, без разлика от кой край на света е.
Романът има ясна и категорична хуманна позиция, силен политически акцент, антиглобалистично боботене, лява реторика, честна, откровена и дори смущаваща гражданска позиция.
Георги Господинов е роден на 7.01.1968 г. в град Ямбол. Завършил е българска филология в СУ "Св. Климент Охридски".
Пише поезия, проза, литературни изследвания, драматургия, публицистика. Дебютира със стихосбирката "Лапидариум", следват стихосбирките "Черешата на един народ", "Писма до Гаустин" и "Балади и разпади". Съавтор е на две книги - литературни мистификации: "Българска христоматия" и "Българска антология".
Първият му роман "Естествен роман" получава Специалната награда на конкурса за нов български роман "Развитие", публикуван е в много държави по света. Следващата книга на Господинов е сборникът с разкази "И други истории". Автор е на пиесата "D.J.".
Негови стихотворения и разкази са публикувани в английски, немски, френски, полски, чешки, американски, датски, финландски, унгарски и др. периодични издания. Участва в представителни антологии на българската литература, издадени в Австрия, Германия и Франция.
Тази сряда можем да се стихосберем с него по случай на книгата му, вече многократно представяна (четене имаше на Аполония) - „Балади и разпади“. От нея можем да разберем как от каменната градина на "Лапидариума" израства „Черешата на един народ”, а под нея някой пише „Писма до Гаустин” и нови стихотворения из „Неделите на света”. Тоест, тя събира всичко написано до тук, включително – непубликуваното поетично творчество на автора...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.