IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Любов по време на война

Книгата едва ли би се опряла на любителите на дълбоките разсъждения

Любов по време на война

Поредната книга от поредицата Съвременна европейска проза на издателство “Колибри” е “Любов без съпротива” на Жил Розие. Тя представлява брилянтна история за сексуални обсесии и човешка ранимост в една държава, обладана грубо и безцеремонно от Втората световна война.

В нея главният герой е гиманзиален учител в малък град. Той живее своя живот, изтъкан от елементарното удоволствие да чете Томас Ман и неговата “Смърт във Венеция” и да си припомня най-щастливите мигове от живота си по време на следването в Германия.

Бързо обаче доволството се изпарява – семейството е разпиляно от окупацията, в къщата остават само трима човека. Майка му се затваря в себе си, докато сестра му – едва станала вдовица - започва да прави позорна за всеки французин любов с есесовец.

Главният персонаж от своя страна измисля своя алтернативна съпротива, като крие в мазето си библиотека с книгите на забранените от нацистите автори и приютява един полски евреин, арестуван от Гестапо (където е принуден да помага поради добрия си немски). Скоро книгите са заместени от нова голяма любов – и в мазето се случва всичко забранено от властите. 

Наглед баналната история е дълбок и адски интересен анализ на човешкото поведение. Самият Розие споделя, че първоначалната му идея за романа е била да представи сближаването на двама души, говорещи на различен език, в абсурдна ситуация. Така немскоговорящ французин се сближава с поляк, четящ Хайне на идиш (германски език, на който говорят евреите от централна Европа) в едно мазе.

Всъщност романът е особено важен и на друго езиково ниво – определян като стилистично съвършенство, той не съдържа нито една граматическа форма, която да сочи пола на главното действащо лице.

Лингвистиката обаче е последното, което ме накара да прочета книгата на един дъх.

Истината е, че “Любов без съпротива” носи онова разказвателно и художествено очарование, което доставят книгите на Ерих Мария Ремарк, но съчетано с малко от духа на “Чужденецът” на Камю или отделни пасажи от ироничния и хомосексуален Капоти, или Уайлд.

Правейки косвен паралел между другостта на гейовете и тази на евреите, Розие ни въвлича в един странен вътрешен монолог, който се колебае между героизма, себеутвърждаването и себеотричането. Но който ни държи будни през цялото време на бързоразвиващия се сюжет.

Разсъжденията в книгата са илюстрация на борбата в нас и на ранимостта на човешката същност като цяло. За онези моменти на абсурден самоанализ и дисекция на желанията ни, в които всичко става неподвижно безвремие с отекващи като пиеса на Шуман думи от вътрешния ни монолог.

Едновременно нежни и жестоки, те не оставят съмнение в правотата на избрания път, а по-скоро – многоточие. Марш, в който думкането на чинелите е спряло, но ушните мембрани трептят още в някакъв далечен ритъм, далечен грохот на отдавна отминалото.

И героят не се колебае. Той просто проследява, опитва да осмисли миналото и тъгува. Всичките му разкази са просмукани с тъга и болка, която, макар че авторът твърди, че е по-скоро безразличие, наднича зад думите, избърсва прахта от лавиците с истории и пуска няколко сълзи на носталгия и непрестанна меланхолия.

Така или иначе, “Любов без съпротива” на Жил Розие е една увлекателна, провокативна и изпълнена с напрежение книга, която ми хареса. Много.

Издава: Колибри

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата