Спад при продажбите на книги между 50% и 70% за периода март - май тази година в сравнение със същия период за 2019 г., показва проведената анкета в бранша от Асоциация „Българска книга”.
За същия период близо 30% от анкетираните не отчитат ръст в онлайн продажбите.
А за тези издатели и кноготърговци, които отчитат ръст в онлайн продажбите на книги, той далеч не е достатъчен да компенсира общия спад, коментира от Асоциацията.
Според над 40% от респондентите в анкетата ключова причина за спада в продажбите е затварянето на книжарниците и печатниците, които преустановиха дейност за над 30 дни.
В допълнение, 60% от участниците в проучването посочват, че са имали просрочени плащания със съответните
контрагенти.
Друг акцент сред резултатите от проучването е отлагането на планираните нови заглавия и допечатки сред над 60% от издателите.
Те се равняват на между 20% и 30% от общо планираните книги за издаване през текущата година.
Освен това над 50% от анкетираните посочват, че се е наложило да освободят служители, назначени в техните фирми.
Но освен това спецификата на книгоиздаването предполага и работа с професионалисти от свободните професии - преводачи, редактори, коректори, дизайнери, илюстратори, художници, рецензенти. Спирането на книгоиздателските процеси се отразява пряко и на тяхната заетост.
Резултатите са в следствие от анкета, проведена от Асоциация „Българска книга” с 83 респондента, от които 80,5% издатели, 15,9% издатели и книготърговци и 3,7% книгоразпространители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.