Една необичайна празнична мистерия с аромата на отдавна отминали Коледи е в основата на британската
криминална класика "Коледното яйце" на Мери Кели
"Книгата е впечатляваща като етап в развитието на един забележителен писател и сама по себе си осигурява приятно забавление", пише за романа "Ню Йорк Таймс".
Мери Кели е сред най-талантливите британски автори на криминални романи след края на Втората световна война. Името й не е толкова познато днес, защото публикува само няколко заглавия в жанра, но пък всяко от тях е посрещнато със суперлативи. Най-прочутият й герой е главен инспектор Брет Найтингейл, който е доста нетипичен образ в сравнение с останалите детективи в криминалните романи. Найтингейл се занимава с разследването на различни престъпления в първите три романа на Кели, като сред тях най-популярен е "Коледното яйце", в който действието се развива в три поредни дни в навечерието на Коледа.
Възрастна жена е открита мъртва в своя занемарен апартамент в Лондон. Изглежда невероятно, но това е княгиня Олга Карухина, избягала от родната си Русия непосредствено след революцията. А сандъкът, който дълги години е държала под леглото си и в който е пренесла родовите си скъпоценности и накити, включително и безценно яйце на Фаберже, е празен. Дали тя е убита и кой е успял да обере съкровището й? Това трябва да разкрият инспектор Брет Найтингейл и сержант Бедоус.
В колоритния списък на заподозрените са внукът на княгинята, дълги години потискан от нея и живял като бедняк, както и ексцентричен бижутер, който е имал интерес да откупи част от скъпоценностите. А може би Карухина не е успяла да избяга от болшевиките, от които се е крила толкова време и които може да са попаднали на следите й?
Найтингейл е разколебан и объркан, като за това допринася и чаровна служителка на бижутера, която също е замесена в разследването. Донякъде му помагат неговите музикални познания и умения, все пак той се изявява и като певец в аматьорски оперни постановки. Но пък двамата с Бедоус са страхотен екип и дори в най-тежките моменти не изоставят своето чувство за хумор. А такива моменти няма да липсват на фона на разразилата се снежна буря и шеметното преследване в издирване на съкровището.
Кели умело разхвърля всички улики и печели суперлативи за своя изключително елегантен стил, с който забърква една класическа мистерия, заредена с много напрежение. С наближаването на Коледната нощ темпото постоянно се ускорява и динамичното действие достига своята кулминация с трескаво преследване сред заснежената пустош на Кент. Затова романът е сред образците в жанра.
"Коледното яйце", заедно с "Писък в Сохо" и "Убийство в метрото", са част от специално подбраната поредица на Британската библиотека, представяща забравени шедьоври от златните години на британската криминална проза с тематично изработени оригинални корици. Много от тези заглавия не са били издавани повторно в продължение на десетилетия. Всяка книга излиза с предговор от съвременен писател на криминални романи. Мартин Едуардс, автор на предговора в "Коледното яйце", разказва любопитни подробности за авторката и какво я вдъхновява за написването на романа.