IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Доблест и наказание": Разказ за съдбата на спасителите на българските евреи

Доблестни и смели българи са действали в тяхна защита, каза проф. Вили Лилков

"Доблест и наказание": Разказ за съдбата на спасителите на българските евреи

В книгата "Доблест и наказание" проф. Вили Лилков и Христо Христов правят мащабно изследване на съдбата на спасителите на българските евреи. Спасени или оцелели са българските евреи и чия е заслугата?

"Спасени. Оцеляването е крайно състояние, а спасението е процес. Никой не може да оспори, че от 1939 до 1944 г. в България са се случили доста неща, които са заплашвали евреите, включително и с физическо унищожение. През целия период група доблестни и смели българи са действали в защита на българските евреи - това наричаме спасение", заяви проф. Лилков в ефира на Bulgaria ON AIR
 
Необходима е била голяма смелост и просветеност тогава да се опълчиш срещу антисемитските закони и расовите теории, подчерта още той.
 
"Масите са били обладани от тези идеи. Много интелектуалци са писали и са величаели нацизма. Няма български писател, който в своето творчество да е бил антисемит. В защита на българските евреи застава и Българската православна църква. 11 митрополити категорично взимат десетки решения във връзка с еврейския въпрос и те са подкрепени единодушно. В същото време в Европа няма църква, която да е застанала в такава защита на своите евреи", каза още авторът на книгата.
 
Проф. Лилков добави, че първите общественици, които се противопоставят на антисемитските закони са 42-мата последователи на Димитър Пешев, които подписват неговото писмо. То е написано в дните, в които предстои депортацията на българските евреи.
 
"Това са група народни представители, чиято съдба проследявам след 9 септември. Двама не са съдени, но 41 се изправят пред Народния съд. Има 20 смъртни присъди, останалите 20 души са осъдени на различни срокове затвор, лишаване от пенсия, лишаване от правото на работа. Много от тях са вкарани в концлагери, след като излежават присъдите си", разкри още той.
 
В книгата има публикувани и около 120 снимки. Авторите на книгата са ползвали информация от Държавния архив, но най-ценни за проф. Лилков се оказват личните свидетелства и документи, които са му изпратили различни хора. Самият той започва да изучава архивите още през 2013 г.
 
"Много евреи идват като свидетели в защита на народните представители и казват на Народния съд: Не може да ги обвинявате в антисемитизъм. Искало се е доблест и от спасените, те са я проявили", изтъкна проф. Лилков.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Книги
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата