IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Какво се крие зад фереджето

„Политики на булото” разкрива различните фактори, които довеждат до „скандала със забрадките”

Какво се крие зад фереджето

На пазара вече е новата книга от поредица „Зевгма” на издателство „Алтера” - „Политики на булото” от Джоан Уалах Скот.

Българското издание се появява едновременно с американското. Книгата е посветена на проблема със забраната на ислямските забрадки във френските обществени училища, но има и наднационален заряд.

Издаването на подобна книга е уникално събитие за българското публично пространство. Най-сетне у нас се поставя въпроса можем ли да мислим за употребата на ислямските религиозни символи без нотки на политически радикализъм.

Сериозната научна основа, върху която е изградено изследването, би могла да помогне за осмислянето на събития от нашето настояще. Става въпрос не толкова за Възродителния процес, колкото за спекулациите около отказа на ученичките Михаела и Фатме от Смолянската икономическа гимназия да свалят своите забрадки по време на час.

В книгата на Джоан Скот са разкрити различните фактори, които като съвкупност довеждат до „скандала със забрадките” - расизмът, постколониалната вина и страх, националистическите идеологии – републиканизмът, секуларизмът, абстрактният индивидуализъм и най-вече възприемането на френските норми за сексуално поведение като естествени и универсални.

Политически неудобните забрадки дават път на едно мащабно изключване на Другия, припознат като мюсюлманин, имигрант, арабин, северноафриканец и т.н.

Книгата представя многобройните начини, по които френската публичност атакува религиозната и етническа другост, без да предлага готови отговори и политически рецепти. Според Джоан Скот различието винаги ще създава проблеми за практиките на демокрацията.

Именно затова въпросът, който авторката генерално поставя, е не трябва ли вместо за асимилация да мислим за договаряне на различията: как индивиди и групи с различни интереси могат да живеят заедно.

Джоан Скот е научен сътрудник в Пристънския институт за академични изследвания. Автор на книгите: „Само парадокси предлагам. Френският феминизъм и правата на човека” (Only Paradoxes to Offer: French Feminists and the Right of Man, 1996), и „Паритет. Равенството между половете и кризата на френския универсализъм” (Parité: Sexual Equality and the Crisis of French Universalism, 2005).

На български език е публикуван сборник с избрани статии на Джоан Скот „Ехо-фантазия. Историята и конструирането на идентичността” (2005).

Издава: Алтера

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата