IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Всичко е илюзия

„Книга на илюзиите“ е разсъждение върху съвременното изкуство, гарнирано с напрегнат фантастичен сюжет и опаковано с лек, четивен език

Всичко е илюзия

В книжарниците вече е преизданието на „Книга на илюзиите“ на Пол Остър – изключителен автор, познат у нас с романите "Нюйоркска трилогия" и "Нощта на оракула".

Книгата, подобно на "Нощта на оракула", използва така любимата на автора метафикция.

Сюжетът ни разказва за университетския преподавател по литература Дейвид Зимър, който, трагично изгубил цялото си семейство при самолетна катастрофа, пише абсурдна книга за отдавна изчезнал комик от ерата на нямото кино.

След като книгата излиза, мистериозно писмо го убеждава, че Хектор Ман всъщност е жив и е някъде в Ню Мексико.

Оживелият персонаж и историята, която води Зимър до него, усложняват вътрешните препратки в романа дотолкова, че накрая трудно различаваме заблудата от реалността (ако изобщо такива категории съществуват).

Разбира се, това е нарочно – самият Пол Остър твърди, че никога "Великата илюзия" не може да бъде "истинска".

Книгата е разсъждение върху съвременното изкуство, продиктувано от любовта на Остър към нямото кино (когато е бил млад, той е писал сценарий за неми филми).

На нея дължим и редица живи, интересни  и изключително визуални описания на въображаеми сюжети, които потвърждават на киноезик основната теза за същестуването като заблуда.

Точно тази отправна точка чертае и тънката линия между нуждата от творчество и също толкова силното желание за разрушение в артиста.

И когато вътрешната нужда да сътвори се сблъска с разочарованието от зависимостта от чуждия поглед, всичко между раждането и смъртта изглежда като жалка емоционална халюцинация.

От другата страна стоят пълната незаинтересованост от реакцията на зрителя и всички онези изчезнали гениални творци, които не са станали известни поради превратностите на съдбата.

Това е допълнено и от прескачащия насам-натам по страниците Шатобриян (също отказал да публикува автобиографията си приживе) и фразата му “Моментите на криза увеличават двойно у човека желанието за живот”.

Цялата амалгама от препратки, напрегнатият сюжет, достоверният вътрешен монолог, четивният стил и прекрасното въображение, което движи историята, ме карат горещо да препоръчам книгата.

Издава я Колибри.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата