След големия проект с 13 тома от Вера Мутафчиева издателство „Жанет 45“ пуска на българския пазар нов тритомник от голяма българска писателка.
Този път става дума за 3 части с произведения на Свобода Бъчварова – автор на многобройни книги и сценарии, едно от най-значимите имена в българското кино.
Родена в семейство с леви убеждения, тя емигрира с родителите си във Виена, а след една година заминават за Франция.
По-късно се завръща, следват многократни арести до 1944-та, когато отива да учи естетика в Ленинград.
През 50-те години започва работа в „Работническо дело“, а по-късно с Георги Дюлгеров и Руси Чанев пише сценария на „Мера според мера”, основан на нейния роман „Литургия за Илинден”.
По неин сценарий е първият български филм („Между релсите”, реж. Вили Цанков), носител на международна награда – Сребърен лъв от Фестивала във Венеция.
Голяма част от „евъргрийните” в българското кино също са свързани с името й – „Жребият”, „Опасен чар”, „Не знам, не чух, не видях”, „Фильо и Макензен”, „Бой последен”, „Спомен”, „На всеки километър” и т.н.
Редактор е на „Авантаж”, „Лачените обувки на незнайния воин”, „Мъжки времена”, „Козият рог”, „Господин за един ден”, „Няма нищо по-хубаво от лошото време”, „Таралежите се раждат без бодли” и др. Сценарист е и на немалко документални филми.
След поредното уволнение поради свободомислие тя напуска страната. В чужбина пише и настоящите три тома от произведението „По особено мъчителен начин...”.
В неговия първи том започва проследяването на трагичната съдба на революционера Тодор Ангелов и неговите съвременници.
Заглавието „По особено мъчителен начин...” е част от параграф в Наказателния кодекс на НРБ, касаещ престъпленията против личността, на каквито са подложени освободените български поколения след турското робство в наниза от войни – местни, общоевропейски и класово-партийни – под трицветното ни национално знаме, а после и под червеното…
Съдбовната нишка започва с нещастието на македонските бежанци, минава през балканските войни и се окървавява в политическото братоубийство, за да бъде застигната от проклятието на „прокудените” вън от пределите на България…
Така в том 2 персонажите се озовават в сърцето на „Испанската Гражданска война“ (1936–1939) - зловещата увертюра към Втората световна война.
За Тодор Ангелов и българските доброволци от интернационалните бригади, биещи се на страната на Републиката, на страната на демократичния отпор срещу настъпващия тоталитаризъм, трагедията на Испания е общоевропейско повторение на техния собствен опит – на братоубийство и разгром на демократичните сили в България през двайсетте години.
Том 3 пък ни въвежда във Втората световна война, когато Тодор Ангелов и неговите другари са в окупирана Белгия и се оказват между чука и наковалнята в антифашистката съпротива...
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.