Уникален проект представи издателство "Жанет 45".
Става дума за Visual Cut Bulgaria - дизайн-репортаж за България, представящ идентичността на страната чрез работата на 22-ма дизайнери, подбрани от автора Андреан Нешев.
Концепцията има за цел да покаже на света работата на най-добрите български дизайнери и да построи мост между българската и западната традиция, един вид комуникационна платформа на два свята.
Първоначално замислена като интернет сайт, идеята еволюира до печатната форма, която най-пълно може да предаде нейната същност.
Така започват разговорите с героите на книгата и след близо 3 месеца проучвания от първоначално подбраните 35 творци изцяло на базата на личните предпочитания на автора остават 22-ма, работещи във всички сфери на комуникационния дизайн – плакат, книга, продуктов дизайн, илюстрация, типография и архитектура.
Двама от тях са Борис Ангелушев и Стефан Кънчев – гении на българския графичен дизайн от близкото минало, чрез работите на които Андреан проследява традицията и преплитането на стиловете, съпоставяйки старото и новото.
Книгата е разработена върху идеята за отрязъка (cut) – всеки един от творците е представен в отделна кола с избрани свои проекти, интервю и собствена скица-интерпретация на работното му място, която минава през колата и е неговият личен почерк.
Авторският принос на Андреан също отразява тази концепция – към определени бройки на книгата той прилага изрезки от улични плакати във формата на книгата.
Те са един вид документация за времето, когато е правил селекцията на дизайнерите през лятото на 2007 г. и на това, което се е случило в слоеве отпреди един или повече месеци.
Уникалното в проекта е разместването на печатните коли, чрез което могат да се получат стотици варианти и всеки един от авторите да бъде поставен на първа страница, всяка една книга да бъде различна и да създаде търсене у различни потребителски групи, да предизвика интерес у различни хора.
Книгата веднага е забелязана от холандска фондация за дизайн, номинирана е и за Print Creativity Award на Международното изложение за печат и печатарска техника DRUPA, също така е поканена за участие и на Международния форум за дизайн DMY в Берлин.
Ето и пълния списък на дизайнерите:
Велина Мавродинова – студио “Ентусиазъм”
Виолета Василчина – теоретична статия за развитието на дизайна от Освобождението до 80-те години на ХХ век.
Мариета Ценова – артдиректор на “Егоист”
Димитър Петров – илюстрация и фирмена идентичност
Костадин Отонов – плакатист, театрален плакат, лого
Филип Попов – фирмена идентичност на вина
Кирил Златков – криейтив директор, създател на български кирилски шрифтове
Ваня Вълкова – създател на българска мрежа на дизайнери, артпроекти между урбанизъм и дизайн
Ивайло Златков и Георги Гавазов – “Банда” – корпоративна идентичност
Борис Владимиров и Иван Пръмов – студио за продуктов дизайн и осветителни тела
Пламен Братков – архитект
Яна Левиева – илюстратор и оформител на книги
Градинко – илюстратор
Росица Ралева – илюстратор
Райчо Станев – мултимедиен артист, графичен дизайнер
Милена Вълнарова – илюстратор
Георги Василев – уебдизайн
Иван Газдов – декан катедра “Визуални комуникации” в НХА
Борис Ангелушев – художник-оформител, калиграф, илюстратор
Ненко Атанасов – плакатист
Стефан Кънчев – лого-дизайн, дизайн на запазени марки, пощенски марки
Плакати на студенти от НХА – специалност “Визуална комуникация”